Rulmanlarda bölgesel hataların neden olduğu titreşimlerin deneysel olarak incelenmesi
Experimental analysis of vibration due to rolling element bearings with localized defect
  1. Tez No: 156004
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
RULMANLARDA BÖLGESEL HATALARIN NEDEN OLDUĞU TİTREŞİMLERİN DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Süleyman ERBEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2004 ÖZET Bu çalışma kapsamında, deneysel olarak elde edilen veriler kullanılarak titreşim analizi yapılmış, rulmanlarda titreşime neden olan bölgesel hata kaynaklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. N. Aktürk tarafından bilyalı rulmanların neden olduğu titreşimlerin zaman ve frekans spektrumunu incelemek amacı ile geliştirilmiş simülasyon programı, deney setinde kullanılan şaft ve rulman boyutları girilerek çalıştırılmış ve farklı şaft hızları için şaftın titreşim spektrumları elde edilmiştir. Titreşim analizinde kullanılan karakteristik rulman hızları ve rulmanlarda oluşan hasar frekansları hesaplanmıştır. Titreşim ölçümünde elde edilen veriler, zaman dalga formunda incelendiğinde zaman eksenine göre simetrik olmadığı görülmüştür. Bu da sistemde eksen kaçıklığı olabileceğinin göstergelerindendir. Ayrıca yapılan çalışmada, bölgesel hata bulunan rulmanların KOK değerinin, TF değerinin, Kurtosis değerinin sağlam rulmanlara göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Dış bileziğinde, iç bileziğinde ve bilyasında bölgesel hata bulunan rulmanlarda titreşim ölçümleri yapılmış ve simülasyon programından elde edilen teorik sonuçlarla deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca sağlam (referans) rulmana ait titreşim ölçüm sonuçları ile bölgesel hatalı rulmana ait frekans spektrumları karşılaştırılmış,incelenen bölgesel hatalı spektrum referans spektrumdan çıkarılarak hatadan kaynaklanan fark spektrumu elde edilmiştir. Bölgesel hatalara sahip rulmanlara ait frekans spektrumu incelendiğinde titreşim genliğinde belirgin bir artış gözlemlenmiş, özellikle hasar frekanslarında ve harmoniklerinde tepe noktalarına rastlanmıştır. Simülasyon programından elde edilen teorik sonuçlarla deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında göreceli olarak bir uyum içerisinde oldukları gözlemlenmiştir. Bilim kodu : 625.01.04 Anahtar kelimeler : Kestirimci Bakım, Titreşim, Rulman Sayfa adedi : 119 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Nizami AKTÜRK
Özet (Çeviri)
Ill EXPERIMENTAL ANALYSIS OF VIBRATION DUE TO ROLLING ELEMENT BEARINGS WITH LOCALIZED DEFECT (M.Sc. Thesis) Süleyman ERBEK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2004 ABSTRACT Vibration measurement and analysis (time domain approach and spectral analysis) for the detection of the defects in rolling element bearing is presented in this thesis. The computer software developed by N. Aktiirk is utilized to obtain the frequency spectrums of the vibrations caused by ball bearings. The frequencies of the vibrations caused by defects are calculated. Also, vibration of healthy and defected bearings are measured. According to result of measurement time waveform is not symmetrical above and below time axis, so the motion is constrained possibly by misalignment. Furthermore, bearing with defects have higher RMS, C{, Kurtosis and RMS ratio, which means higher vibration levels. The results obtained from the experimental study were compared with the simulation results. Localized defects are introduced artifically in the bearing by scratching. Than their vibration response is measured and it is compared with healthy (reference) bearings. Bearings with defects on the outer race have evident peaks at calculated defect frequencies which indicates the cause of the damage. But it has been also observed that, in case defect on moving element such as inner race or rolling element, peaks are notIV significant. This is due to fact that noise or vibration from other sources masks the vibration from the bearing. Science Code : 625.01.04 Key Words : Predictive Maintenance, vibration, bearing Page Number : 119 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Nizami AKTÜRK