Rulmanlardaki kalıntı gerilmelerin katman kaldırma ve x-ışını yöntemleri ile incelenmesi
Evaluation of residual stresses in bearings by using layer removal and x-ray methods
  1. Tez No: 156026
  2. Yazar: MEHMET ERGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
RULMANLARDAKİ KALINTI GERİLMELERİN KATMAN KALDIRMA VE X-ISINI YÖNTEMLERİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ERGAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2004 ÖZET Kalıntı gerilmeler, üretim aşamalarında uygulanan yöntemlerin etkisindeki dış yükler ve ısıl etkiler kaldırıldığında, malzemede kalan gerilmeler olarak ifade edilebilir. Kalıntı gerilmeler makine elemanlarının performanslarını olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilirler. Bu çalışmada, önemli makine elemanlarından biri olan rulman bileziğindeki kalıntı gerilmeler, katman kaldırma yöntemi ve x-ışını yöntemi kullanılarak ölçülmüş ve her iki yöntemde elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deney numuneleri olarak, 100 Cr 6 malzemeden imal edilen 6013 rulmanının dış bileziği kullanılmıştır. Rulman imalatı aşamalarında kalıntı gerilme değişimleri, her iki yöntemle incelenmiştir. Gerilme ölçümleri, rulman bileziğinin en hassas bölgesi olan yuvarlanma yolunda yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, her iki kalıntı gerilme ölçüm yöntemi sonuçları birbirini desteklemektedir. Bilim Kodu : 946 Anahtar kelimeler : Kalıntı gerilmeler, rulman, katman kaldırma, x-ışını Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
11 EVALUATION OF RESIDUAL STRESSES IN BEARINGS BY USING LAYER REMOVAL AND X-RAY METHODS (M.Sc.Thesis) Mehmet ERGAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2004 ABSTRACT Residual stresses can be defined as those stresses that remain in a material or body after manufacture and processing in the absence of external forces or thermal gradients. Residual stresses have a useful effect in incresing operating performance and may also lead to detrimental effects on machine elements. In this study, residual stresses have been measured by x-ray method and layer removal method and the results have been compared. As test sample, 6013 outer ring, which is made of 100 Cr 6 material, is used. Residual stress variations during proseses of manufacturing are investigated for both measuring techniques. Stress measurements are made most sensitive region of bearing ring's, which is raceway. Consequence of tests, both of residual stress measurement method results are supported each other. Science Code Keyword Page Number Adviser 946 Residual stresses, bearing, layer removal, x-ray 127 Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ