Camın temperlenmesinde ısıtma ve soğutma süreçlerinin sayısal modellenmesi
Numerical analysis of heating and cooling section in glass tempering process
- Tez No: 156032
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
CAMIN TEMPERLENMESINDE ISITMA VE SOĞUTMA SÜRECİNİN SAYISAL MODELLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Fırat NAZİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2004 ÖZET Temperleme işlemi canım mekanik mukavemetini artırmak amacılı ile yapılır. İki ana kısma ayrılır. Bunlar sırasıyla ısıtma ve soğutmadır. Cam, silindirler yardımı ile fırın içine sokulur. Cam, fırın içinde yumuşama noktası sıcaklığına kadar ısıtılır. Daha sonra çok hızlı bir şekilde soğutulur. Soğutma sırasında sıcaklık farkları nedeni ile camda kalıcı gerilmeler oluşur. Bu süreçten sonra camın mukavemeti soğutma esnasında oluşan kalıcı gerilmelerle orantılı olarak artar. Bu çalışmada, ısıtma işleminde, camın yarı saydam özelliği de dikkate alınarak, oluşan sıcaklık dağılımı, zamana ve konuma bağlı olarak, tek akı metodu (one flux) ile hesaplanmıştır. Isıtma süreci esnasında, sıcaklık farkının maksimum olduğu zaman için camdaki gerilmelerin dağılımı hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra soğutma sırasında, camdaki sıcaklık dağılımı bulunmuştur. Sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Soğutma sırasında meydana gelen gerilmelerin sayısal analizi yapılmamakla birlikte, açıklayıcı teorik bilgi verilmiştir. Çalışmada hesaplamalar, Visual FORTRAN kullanılarak yapılmıştır. Bilim Kodu : 931 Anahtar Kelimeler : Cam, temperleme, ısıtma ve soğutma Sayfa Adedi : 107 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF HEATING AND COOLING SECTION IN GLASS TEMPERING PROCESS (M.Sc.Thesis) Mustafa Fırat NAZİK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2004 ABSTRACT Tempering is a heat treatment that increases the mechanical strength of glass. This process consists of two main sections, first of which is heating and the second one is cooling. At the beginning of process, glass is taken into oven by rollers. In the oven glass is heated to near its softening point. Then glass is taken out of the oven and sent to cooling part of the process. In this part, glass is cooled rapidly. In cooling due to high temperature difference in glass and different contracting rates, residual stresses take place. Glass strength increases by nominal value of these residual stresses. In this study by taking the semi transparency nature of glass into consideration, the temperature and the stress distribution at the thickness of a glass plate in heating section, is calculated, as well as the cooling section. Although the stress analysis of cooling part is not calculated, the cooling models are theoretically explained. All calculations are implemented using Visual Fortran on a PC. Science Code : 931 Key Words : Glass, tempering, heating and cooling Page Number : 107 Adviser : Prof. Dr. Ercan ATAER