Poli(n-vinil-2-pirolidon)/kitosan interpolimer komplekslerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of Poly(n-vinyl-2-pyrrolidone)/chitosan interpolymer complexes
  1. Tez No: 156034
  2. Yazar: ALİ ALASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÇAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
POLİ(N-VİNİL-2-PİROLİDON) / KITOSAN INTERPOLIMER KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI VE KARAKTERİZASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Ali ALASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2004 ÖZET Bu çalışmada, poIi(N-viniI-2-piroIidon)/kitosan (PVP/KTS) interpolimer komplekslerinin hazırlanması ve karakterizasyonu incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, interpolimer kompleks oluşumu ve kompleksleşme mekanizması araştırılmıştır. KTS'nin değişen miktarlarının interpolimer kompleksleşmelerine etkisi de incelenerek, bileşenlerin kütlece farklı oranlarda bulunduğu PVP/KTS interpolimer kompleksleri elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, interpolimer kompleks oluşumunu kanıtlamak için karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Kompleks oluşumunun yapısal karakterizasyonu için FT-IR spektroskopisi ve moleküler lüminesans spektroskopisi kullanılmıştır. İnterpolimer komplekslerinin saf polimere göre ısısal kararlılıkları TGA, DTG ve DSC yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Bununla birlikte, hazırlanan komplekslerin PVP ve KTS'ye göre mekanik kararlılıklarının incelenmesi için germe-uzama testleri yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise kompleks oluşumunun yüzey karakterizasyonu için değme açısı ve SEM analizleri yapılmıştır. Yapısal karakterizasyonlar sonucunda, KTS'nin -OH ve -NH2 grupları ile PVP'nin =C=0 grupları arasında H- bağlanması etkileşimi ile bir interpolimer kompleksi oluştuğu belirlenmiştir. PVP/KTS interpolimer kompleksleri, yapılarındaki bileşenlerine göre daha yüksek ısısal kararlılık ve gelişmiş mekanik özellikler sergilemiştir. Yüzey karakterizasyonu sonucunda ise PVP/KTS interpolimer komplekslerinin oluşturduğu filmlerin yüzeylerinde bir faz ayrımı ve heterojenlik görülmemiştir.Ayrıca tüm PVP/KTS filmlerinin yüzeyinde, yüzey enerjisi düşük olan KTS bileşeninin zenginleştiği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : İnterpolimer kompleksi, poli(N-vinil-2-pirolidon), Kitosan, H-Bağı Sayfa Adedi : 100 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA
Özet (Çeviri)
Ill PREPARATION AND CHARACTERIZATION OF POLY(N-VINYL-2-PYRROLIDONE)/CHITOSANINTERPOLYMER COMPLEXES (M.Sc. Thesis) Ali ALASLAN GAZI UNIVERSTY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2004 ABSTRACT In this study, preperation and characterization of poly(N-vinyI-2-pyrrolidone) /chitosan (PVP/CTS) interpolymer complexes were investigated. In the first part of this study, formation of interpolymer complexes and complexion mechanism of PVP/CTS were investigated. The effects of various amount of CTS on the complex were investigated and interpolymer complexes which have different compositions were prepared. In the second part of this study, characterization studies were made to prove formation of interpolymer complex. FT-IR spectroscopy and molecular luminiscence were used for the structural characterization of formation of complex, the thermal stability of interpolymer complexes were investigated with TGA and DSC methods as compared to pure polymers. Mechanical tests were done to investigate mechanic stability of preparated complexes as compared to PVP and CTS. In the last part of this study, contact angle analysis and SEM methods were used for the surface characterization of formation of complex. The results showed that the occurrence of interactions -OH and -NH2 groups of CTS and =C=0 groups of PVP in the blends through hydrogen bonding formation. PVP/CTS films exhibited the higher thermal stability and improved mechanical properties in dry states. At the results of surface characterization, it was found that the allIV PVP/CTS interpolymer complex surfaces are enriched in low surface energy component i.e. CTS. Science Code : 405.02.01 Key Words : Interpolymer complex, poIy(N-vin!y-2-pyrrolidone), Chitosan, H-Bonding Page Number : 100 Adviser : Doç.Dr. Tuncer ÇAYKARA