PLC tabanlı divizör imalatı
Manufacturing a dividing head based on a PLC
- Tez No: 156035
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma ile; divizör adlı makina tertibatında, bölme işlemlerine yardımcı olan dişli ve delikli ayna kullanımını ortadan kaldırmak, daha hassas, kaliteli, pratik olarak doğrusal ve açısal bölüntülerin yapılmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bunun için sistemin, step motorlarla hareket ettirilmesi planlanmış ve bilgisayar desteğiyle kontrolü yapılmıştır. Dolayısıyla sistem için gerekli olan step motor sürücüsü, kod çözücü, operatör paneli ve divizör (step motor açısına uygun redüktörlü 1/36 oranında) imal edilmiştir. Böylece mekanik sistemle çalışan divizör, PLC tabanlı divizör haline getirilerek, doğrusal ve açısal bölüntülerin yapılmasında kaçınılmaz olan bir takım hesaplamaların kolaylaştırılması ve dişli çark tertibatının ortadan kaldırılması sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Step Motor, Divizör, Bölme, PLC Divizör
Özet (Çeviri)
This work it has been aimed that in order to remove the gears and indexing plate used for dividing operations in order to provide more accurate, quality and practical lineer and angular dividing operations of designing and manufacturing a dividing head with pic has been aimed. The system is controlled by a computer and is driven by step motors. The driving card for the step motors, encoder, operator panel and dividing head having 1/36 reduction rate which is suitable to the angle increment of the step motors were manufactured. Thereby the dividing head working with a mechanical system was converted to a dividing head controlled by a pic gear mechanism was removed from the system and calculations used for lineer and angular dividing operations were reduced significantly.Key Words : Step motor, dividing head, dividing head with, pic.