İnternet protokol versiyon 6 ve getirdikleri
Internet protocol version 6 (IPV6) and its advantages
- Tez No: 156145
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Global İnternet'in sürekli büyümesi; artan sayıdaki kullanıcılara, uygulamalara ve servislere destek veren yeni teknolojileri barındırmak için geliştirilen ayrıntılı bir mimari gerektirmektedir. İnternet Protokol Versiyon 6 (IPv6), süregelen bu İnternet genişlemesini etkinleştirmek için geliştirilmektedir. Bu tez, yeni IPv6 protokol takımını, şu anda kullanılan IPv4'ün benzer özellikleri ve kavramları ile mümkün olduğunca karşılaştırarak ele almaktadır. Bu çalışma; IPvö'nm IPv4 protokol tasarım konularını nasıl ele aldığım, yeni IPv6 başlığı ve genişletme başlıklarını, IPv4 için kullanılan ICMP'nin yerini alan ICMPvö (İnternet Kontrol Mesaj Protokol Versiyon 6) 'yi, komşu IPv6 nodlan arasındaki etkileşimi yöneten IPv6 Komşu Keşif işlemlerini ve IPv6 adres otomatik ayarını ele almaktadır. Günümüzde tamamen hakim olan bir uygulama olmamasına rağmen, İnternetin geleceği IPv6 tabanlı olacaktır. Gerçekleşmekte olan IPvö'ya geçiş için planlanmakta olan bu stratejik protokolün anlaşılmasının kazanımı çok önemli olmaktadır. Anahtar Kelimeler : İnternet, Adres Alam, Yeni Başlık Yapısı, Komşu Keşfi VE
Özet (Çeviri)
SUMMARY Internet Protocol Version 6 (IPv6) and Its Advantages The continuous growth of the global Internet requires that the overall architecture evolve to accommodate new technologies that support increasing numbers of users, applications and services. Internet Protocol Version 6 (IPv6) is designed to enable ongoing Internet expansion. This thesis discussed the new IPv6 protocol suite by comparing, where possible, the IPv6 protocol suite to similar features or concepts that currently exist in IPv4. This thesis discussed how IPv6 resolves IPv4 protocol design issues, the new IPv6 header and extension headers, Internet Control Message Protocol Version 6 (the replacement for ICMP for IPv4), IPv6 Neighbor Discovery processes that manage interaction between neighboring IPv6 nodes, and IPv6 address autoconfiguration. While not in prevalent use today, the future of the Internet will be IPv6-based. It is important to gain an understanding of this strategic protocol to begin planning for the eventual transition to IPv6. Key Words : Internet, Address Space, New Header Format, Neighbor Discovery vm