İPv4'ten İPv6'ya geçiş süreci için İPv6 tünel ve sanal hedef ip teknikleri
IPv6 tunnel and virtual target ip techniques for transition process from IPv4 to IPv6
  1. Tez No: 200991
  2. Yazar: KENAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde yaygın olarak kullanılan internet, milyonlarca bilgisayarın binlerce ag aracılıgıyla birbirine baglanması sonucunda olusmustur. Her geçen gün bu yapıya yeni bilgisayarlar ve aglar eklenmekte ve büyüme sürmektedir. Bu kadar büyük bir yapı içerisinde, birbirine baglı herhangi iki bilgisayarın haberlesebilmeleri ancak birbirlerini bulabilmeleri ile mümkündür. Bunu saglamak için çesitli adresleme protokolleri gelistirilmistir. Bu protokollerden en yaygın olanı ise adını internetten alan P(internet protokolü)'dir. P'nin mevcut versiyonu versiyon 4 olarak adlandırılır. P versiyon 4 (Pv4) adres 32 bittir ve 4 milyarın biraz üzerinde bilgisayarı adreslemeye imkan tanır. Baslangıçta internetin bu kadar geliseceginin öngörülememesi, zamanla yeni hizmetlere olan gereksinimlerin ortaya çıkması ve mevcut adres aralıgının etkin kullanılmaması gibi nedenler günümüz internetinde adresleme protokolü olarak kullanılan internet protokolünün 4 numaralı versiyonu (Pv4), sayısal ve yapısal olarak yetersiz hale gelmesine yol açmıstır. Yeni hizmet gereksinimleri Pv4'ün genel yapısında degisiklik isterken, adres aralıgının tükenmesi daha genis adres aralıgı ihtiyacı dogurmustur. nternet hızlı bir sekilde büyürken adreslerin bitmesi bu büyümenin önünde engel teskil etmektedir. Bu büyüme hızı ile yakın bir gelecekte internet ii üzerindeki aglar ve bilgisayarlar mevcut P yapısının kaldıramayacagı bir duruma gelecektir. nternetin hızla gelisiminin devamı için yeni ve daha genis adresleme aralıgı olan yapı gereklidir. Ayrıca ses ve görüntü gibi anında iletilmesi gereken verileri baska verilerden ayırmak ve iletim yolu üzerindeki yönlendiricilerde uygun kurallar tanımlayıp servis tiplerine göre iletim öncelikleri belirlemek gibi istekler internetin yapısında degisiklikler gerektirmektedir. Pv4'te olusan ve yukarda bahsedilen kısıtlar nedeniyle, daha genis adres aralıgı içeren ve gelisen ihtiyaçlara cevap verebilecek sekilde esnek bir yapıda olan yeni bir P versiyonu olusturulmustur. smine, internet protokol versiyon 5'in (Pv5) test protokolü olarak kullanılması nedeniyle internet protokol versiyon 6 (Pv6) denilmistir. Pv6'nın gelisimi sürerken Pv4'ten bu protokole geçisin nasıl olacagı sorusu ortaya çıkmıstır. Bu çalısmada bu iki internet protokolünün genel yapısı incelenmis ve geçis süreci için Pv6 tünel ve sanal hedef P teknikleri gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Internet, which is used widely today, occured as a result of connection of millions of computers each other over thousands of networks. In every past day, new computers and networks have been added to this structure and development of it is going on. In such a big structure, communication of two computer which are connected to each other is possible only if they find each other. Various addresing protocols have been developed to obtain this. The most common of these protocols is IP(internet protocol) which takes its name from internet. Present version of the IP is named as version 4. IP version 4 (IPv4) adress is 32 bits and allows addressing computers little over 4 billions. The reasons such as not anticipating of growing of internet like this, appearing of necessities of new services and using of present address space unproperly have lead to be insufficient of Pv4 which is used for addresing protocol of today?s internet. While necessities of new services want to change general structure of Pv4, finishing of address space bring out necessity of wider addres space. While internet is growing fast, finishing of addresses have lead to stop this growing. By this growing speed, computers and networks over internet will 2 arrive a state where present IP structure can?t stand. It is needed a structure which is new and have wider address space for continuity of fast growing of internet. In addition, requests such as to distinguish voice and video which are needed to be transmitted instantly from other data types and to determine priorities of transmission according to service types by defining rules on the routers over transmission way need modifications over internet structure. Because of limits which have arised in IPv4 and are mentioned above, a newer version of IP which have a wider address space and is flexible to cover growing necessities is planned. Because IPv5 is used as a test protocol, name of new IP version have been given as internet protocol version 6 (IPv6). While growing of IPv6 is going on, a question ?how will transition be from IPv4 to IPv6? has been occured. In this study, general structures of these two protocols have been examined and a IPv6 tunnel and virtual target IP techniques for transition process from intenet protocol version 4 to intenet protocol version 6 has been improved.