Fuzzy L-ideallerin radikalleri
Radicals of fuzzy L-ideals
- Tez No: 156165
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SULTAN YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Fuzzy L-İdeallerin Radikalleri ayrıntılarıyla incelendi. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Birkhoff] ile kafesler, halkalar, idealler, radikaller tanımlandı. Daha sonra Malik ve Mordeson [7] tarafından yapılan fuzzy kümeler, fuzzy alt halkalar ve fuzzy L-idealler tanımlan ve özellikleri verildi. ikinci bölümde; Maksimal L-idealler, İndirgenemez L-idealler, Asal ve Yan-asal L-idealler üzerine Martinez [6], Yue [10] ve Zhang' in [11] yapmış oldukları çalışmalar incelenerek L-ideallerin Radikalleri kavramım için gerekli ön çalışmalar tamamlandı. Kumar [3,4], Sen and Mukherjee [8], Sidky [9], Malik and Mordeson' un [7] çalışmalarından faydalanarak L-ideallerin Radikalleri, Asalımsı L-idealler, Yan asalımsı L-idealler tanıtılıp, özellikleri ifade edildi. Son kısımda Malik ve Mordeson [7] tarafından tanımlanan L-ideallerin R Radikalleri, R- Asalımsı L-idealler ve R-Yan asalımsı L-idealler ve önemli özellikleri verildi. Anahtar Kelimeler : Fuzzy L-İdeal, Fuzzy Radikal, Asal L-İdeal, Asalımsı L-İdeal, Maksimal L-İdeal, İndirgenemez L-İdeal. rv
Özet (Çeviri)
Radicals of Fuzzy L-Ideals In this thesis, Radicals of Fuzzy L-Ideals considered in details. This work has two main sections. In the first section; Lattices, Rings, Ideals, Radicals defined by using Birkhoff[l]. Then, Fuzzy Sets, Fuzzy Subrings, Fuz2y L-Ideals definitions and properties, that studied by Malik and Mordeson [7], are given. In the second section; studies for giving Radicals of L-Ideals are completed by sumrnaryzing Martinez [6], Yue [10] and Zhang's [11] studies about; Maximal L- Ideals, Irreducible L-Ideals, Prime and Semi-Prime L-Ideals. By using Kumar[3,4], Sen ve Mukherjee[8], Sidky[9], Malik ve Mordeson[7]'s studies, Radicals of L-Ideals, Primary L-Ideals, Semi-Primary L-Ideals and their properties are given. In the last part, R Radicals of L-Ideals, R Primary L-Ideals and R Semi-Primary L-Ideals and some important properties, that defined by Malik and Mordeson [7], are showned. Key Words : Fuzzy L-Ideal, Radical of Fuzzy, Prime L- Ideal, Primary L-Ideal, Maximal L-Ideal, Irreducible L-Ideal. V