Nişanlı çiftlerin evlendikten sonra kullanmayı düşündükleri aile planlaması yöntemleri
Family planning methods engaged couples thought to use after marriage
  1. Tez No: 156341
  2. Yazar: SERAP EJDER APAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
VI ÖZET Bu çalışma, nişanlı çiftlerin evlendikten sonra kullanmayı düşündükleri AP yöntemlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Erzurum Frengi- Lepra, Trahom, Sıtma Savaş Başkanlığı'nda 2003 yılı Nisan-Eylül aylarında, ilk evliliğini yapmak için başvuran ve olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 110 nişanlı çift ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır. Çalışma grubundaki kadınların yaş ortalaması 23.5+4.3, erkeklerin yaş ortalaması 27.6+4.7 olarak bulunmuştur. Çiftlerin %55.5'inin görücü usulüyle nişanlandığı ve %52.7'sinin AP hakkında kendi aralarında konuştukları saptanmıştır. Çiftlerden hiçbirisinin AP tanımını tam olarak bilmediği saptanmıştır. Evlendikten hemen sonra bir AP yöntemi kullanmayı düşünen kadınların oranının %90.9, erkeklerin oranının %89.1 olduğu bulunmuştur. Nişanlı çiftlerden 10 (%9.1) kadın ve 12 (%10.9) erkek evlendikten hemen sonra bir AP yöntemi kullanmayacaklarını belirtmişlerdir. Nişanlı çiftlerden kadınların AP yöntemlerinden en çok RİA, hap ve iğneleri, erkeklerin ise RİA, hap ve kondomu bildikleri saptanmıştır. Nişanlı çiftlerden kadınların %20.4'ünün AP yöntemlerinin kullanımını sağlık çalışanlarından, %40.8'inin aile büyüklerinden, %34.7'sinin arkadaşlarından; erkeklerin %19.4'ünün sağlık çalışanlarından, %17.5'inin aile büyüklerinden, %42.7' sinin arkadaşlarından öğrendikleri bulunmuştur. Kullanmayı düşündükleri AP yöntemleri arasında en yüksek oranda kadınlarda hapın (%43), erkeklerde kondomun (%30.6) yer aldığı saptanmıştır. Kadınların %25.'inin 2 yıL erkeklerin %25.5'inin 1 yıl korunmayı düşündükleri belirlenmiştir.VII Nişanlı çiftlerin eğitim durumuna göre AP yöntemi kullanmayı düşünme durumu incelendiğinde; lise ve üniversite mezunu olan kadınların tamamının bir AP yöntemi kullanmayı düşündükleri ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p=0.029). İlköğretim ve üniversite mezunu olan erkeklerin AP yöntemi kullanmayı düşünme ve düşünmeme oranlarının aynı olduğu tespit edilmiş ancak aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p= 0.131).
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Family Planning Methods Engaged- Couples Thought To Use After Marriage This study was carried out us descriptive with the aim of determining family planning methods engaged couples thought to use. The study was realized with 110 engaged couples chosen by nonprabability convenience sampling method and applying for their first marriages in April and September months in Syphilis-Lepra, Trachoma and Malaria Struggle Presidency in Erzurum in 2003. The data were collected by means of personal information form prepared by the researcher. In the evaluation of the data, percentage and chi-square significances test were used. The mean age of the women in the study group was 23.5+4.3, and it was 27.6±4.7 years in male. It was detected that 55.5% of the couples were engaged with the method of female go between, and that 57.2% of them talked about family planning in one another. It was identified that none of the couple knew the definition of family planning exactly soon after marriage, the ratio of the women who think to use family planning 90.9%, and that of the men was 89.1%. Of the engaged couples, 10 (9.1%) women and 12 (10.9%) men stated that they would not use family planning method soon after marriage. It was determined that, of the engaged couples, the women knew IUD, pill and injection from the methods of family planning, and that the men knew IUD, pill and condom. It was found that 20.4% of the women learned the use of family planning from health staff, 40.8% of them from the parents, 34.7% of them from their friends and 19.4% of the men learned from health staff, 17.5% of them from the parents, andIX 42.7% of them from their friends. It was found out that contraceptive pills in the women are of the highest rate (43%), condom are of the highest rate (30.6%) in men. It was determined that 25% of the women thought protection for 2 years, 25.5% of them men for a years. When thinking situation of the use of family planning in engaged couple according to the level of education was examined, it was found out that all of the high school or university graduate women thought to use a family planning method, that the difference between them was statistically significant (p=0.029). It was identified that the rates of thinking and unthinking of using family planning method of the men graduating from primary school and university were the same, but the difference between them was statically in significant (p=0.131).