Hemşirelik öğrencilerinin ruhsal sorunlara sahip olma durumları ve problem alanlarının saptanması
The state of having mental problems of the nursing students and the determination of their problem areas
  1. Tez No: 156340
  2. Yazar: DERYA GÖZÜAĞCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI ÖZET Hemşirelik öğrencilerinin ruhsal sorunlara sahip olma durumları ve problem alanlarının saptanması Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin ruhsal sorunlarını ve diğer problem alanlarını saptamak amacı ile ilişkisel tanımlayıcı tasarım olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri alınmıştır. Veriler 1-15 Mart 2004 tarihleri arasında 314 öğrenciden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; öğrencilerin sosyo-demografık özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu; ruhsal durumlarını saptamak için Derogatis ve arkadaşlarının geliştirdiği, geçerlik ve güvenirliğini Dağ'ın yaptığı Ruhsal Belirti Tarama Ölçeği (SCL-90-R) ve diğer problem alanlarını saptamak için Kılıç tarafından geliştirilen ve geçerlik ve güvenirliği yapılan Problem Tarama Envanteri (PTE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, Kruskall Wallis, korelasyon, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan 314 öğrencinin %28'i 1. sınıfta olup ve %72.5'inin 20 yaş ve üzerinde bulunduğu saptanmıştır. Öğrencilerin Ruhsal Belirti Düzeyi (GSI) sınırda (1.0±0.5) bulunmuştur. SCL-90-R' nin alt ölçeklerinden; depresyon, kişilerarası duyarlılık, öfke-düşmanlık ve somatizasyon için 1.2 ve anksiyete için 1.1 ortalama değeriyle hafif sorunlu olarak bulunmuştur. PTE alt gruplarında en yüksek ortalamalar; gelecekle, okulla ve insan ilişkileriyle ilgili problem alanlarında görülmüştür. Öğrencilerin sınıf düzeyi, kronik hastalığının olması ile SCL-90-R ve PTE arasındaki ilişki anlanılıdır(pO.Ol). Öğrencilerin aile ve kendi gelirleri ile SCL-90-R ve PTE arasında negatif yönlü ilişki saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The state of having mental problems of the nursing students and the determination of their problem areas This research was carried out as correlational descriptive design study to investigate the aim of determining mental problems and other problematic areas of nursing students. The study included the students in School of Nursing, Atatürk University. The data were collected from 314 students between 1 and 15 March 2004. In the collection of the data, personal information form was used to determine socio-demographic characteristics of the students; Symptom Check List (SCL-90-R) which Dağ proved its validity and reliability and developed by Derogatis et al was used to determine mental situation of the students; and Problem Scanning Inventory developed and its validity and reliability proved by Kılıç was used to determine the other problems. İn the evaluation of the data, Kruskal wallis, correlation and one-way variance analysis and t test for independent groups were used. It was found out that twenty-eight percent of 314 students included in the research sample was in the first class; 20 % of the students; were 20 or over years old. The level of mental demonstration of the students was found on the verge (1.0±0.5) of the sub-scales of SCL-90-R, the scale of depression, interpersonal vulnerability, anger- hostile and s omatization w ere found as slightly problematic w ith 1.2 and for anxiety with 1.1 average point. The highest averages in PSI subgroups were observed in problem areas about future, school and human relationships. The relationship between the level of class of the students and having a chronic disease, with SCL - 90-R and PTE was significant (pO.01). It was found out that there was a negative correlation between PTE and SCL-90-R, the students families and theirIX own income (p0.05).