Batın ameliyatı yapılan hastalarda postoperatif dönemde elektrikli battaniye ile ısıtmanın yeniden ısınma süresine etkisinin incelenmesi
The examination of the effect of warming with electrical blanket on the rewarming time of the patients undergoing abdominal surgery in the postoperative period
- Tez No: 156349
- Danışmanlar: PROF.DR. ALEV DRAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KOMYA-2Q04 Şerife KURŞUN Batm Ameliyatı Yapılan Hastalarda Postoperatif Dönemde Elektrikli Battaniye île Isıtmanın Yeniden Isınma Süresine Etkisinin İncelenmesi Araştırma, genel anestezi altında batın ameliyatı yapılan hastalarda, postoperatif dönemde elektrikli battaniye ile ısı uygulamasının yeniden ısınma süresine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 25 Mayıs-30 Temmuz 2004 tarihleri arasında yatan, 18-65 yaş arasında, kronik hastalığı bulunmayan, genel anestezi altında elektif olarak batm ameliyatı yapılan (laparoskopi hariç) hastalar araştırma örneklemini oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü formülle hesaplanarak deney ve kontrol grupları için 30'ar hasta araştırma kapsamına alınmıştır. Deney grubundaki hastalar postoperatif dönemde elektrikli battaniye kullanılarak ısıtılmış, kontrol grubundaki hastalar ise ısıtılmamıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan 17 soruluk hasta tanıtım formu, TSE onaylı terazi, oda termometresi, timpanik termometre ve elektrikli battaniye kullanılarak toplanmıştır. Veriler yaş, cinsiyet, kilo, boy, beden kitle indeksi, tanı, ameliyat süresi, ameliyathanede kalma süresi, anesteziden uyanma süresi, ameliyathane sıcaklığı, intraoperatif vücut sıcaklığı, klinik oda sıcaklığı, postoperatif vücut sıcaklığı, yeniden ısınma süresi ve postoperatif kalış süresi olarak kaydedilmiştir. Vücut sıcaklığı preoperatif dönemde bir kez, intraoperatif dönemde ameliyatın birinci saati ve bitiminde olmak üzere iki kez, postoperatif dönemde ise hasta normal vücut sıcaklığına ulaşana kadar her 15 dakikada bir timpanik termometre ile ölçülmüştür. Veriler sayı, yüzde ve ortalamaistandart sapma kullanılarak özetlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, ki-kare testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Gruplar arası homojenliğin sağlanması amacıyla gruplara yaş, cinsiyet, BKİ ve tanı yönünden benzer hastalar alınmıştır. 39Araştırma sonuçlarına göre her iki grupta bulunan hastalar kliniğe hipotermik olarak gelmişlerdir. Postoperatif dönemde deney grubundaki hastaların normal vücut sıcaklığına gelme süreleri 70.5±24.0 dk iken bu süre kontrol grubundaki hastalarda 97.0±30.9 dakikadır. Elektrikli battaniye ile ısıtılan hastaların yeniden ısınma süresi, ısıtılmayan hastalara göre daha kısa olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, postoperatif dönemde yeniden ısınma süresini kısaltmada elektrikli battaniye kullanmanın etkili olduğu kanısına varılmıştır. 40
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Examination of The Effect of Warming with Electrical Blanket on The Rewarming Time of The Patients Undergoing Abdominal Surgery in The Postoperative Period. This study was done to investigate the effect of the rewarm time in postoperative period with electric blanket under general anesthesia in abdominal surgery patients. For that research, the patients who were at Selçuk University Meram Medical Faculty in General Surgery Clinical between 25 Mayıs-30 Temmuz 2004 and their ages range between 18-65 and have no chronic health problem to whom abdominal surgery electively done under general anesthesia were chosen. The samples' size was calculated as study and control group with 30 people. In study group patients were heated with electrical blanket during postoperative period but, the control group was not. The data in study were collected with an introduction form consist of 17 questions which was prepared by researchers, TSE certificated scale, thermometer, tympanic thermometer and electrical blanket. The data was including the age, sex, weight, height, BMI and diagnosis of the patients, length of time in operating room (OR), awake from anesthesia, the temperature of the OR, intraoperative body temperature, clinic room temperature, postoperative body temperature, period of rewarming, and length of time that the patient stay during postoperative period. Body temperature was measured once during preoperative period, as being during the first hour of the surgery and after the surgery it was measured twice in intraoperatively. During postoperative period, it was measured with tympanic thermometer during each 15 minutes until the patient regained his normal body temperature. Data were summarized with using number, percentage, and standard deviation. In evaluation the data, the t test, x2 test and multi regression analysis were used. To gain the homogeneity between the groups, the groups included patient with similar ages, sex, BKI and diagnosis. According to the result of the study, the patients in each group came to the clinic with hypothermia. To return to the normal body temperature during postoperative period in study group was 70.5+-24.0 minutes, while in control group this time was 97.0+-30.9. The rewarm period of the patients who were heated by electrical blanket, was shorter than the ones who weren't warmed by it. In the conclusion of the study, it was concluded that using electrical blanket to rewarm the postoperative patient was effective to shorten the duration of rewarm period. 41