Çocuk cerrahisinde transvers kesi ile yapılan laparotomilerde preoperatif ultrasonografi eşliğinde, levobupivakain ile yapılan rektus kılıf bloğunun postoperatif analjezi üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of the rectus sheath block implemented with levobupivakain on the postoperative analgesia accompanied by preoperative ultrasonography in the laparotomies done with transverse incision in pediatric surgery
- Tez No: 267978
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZCENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Cerrahisi, Anesthesiology and Reanimation, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamızda, çocuklarda transvers kesi ile yapılan laparotomilerde, USG eşliğinde levobupivakain ile yapılan rektus kılıf bloğunun, intraoperatif sevofluran tüketimi ve postoperatif analjezik tüketimine etkisini araştırdık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde, T.C. Sağlık Bakanlığı Etik Kurul onayı ve ebeveyn izni alınarak yapıldı. Çocuk Cerrahisi kliniğinde transvers kesi ile batın ameliyatı uygulanacak 3-18 yaş arası, ASA I-II grubu, 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalarımız rastgele seçilen ve toplam 40 hastadan oluşan 2 gruba ayrıldı.Grup I hastalara genel anestezi sonrası preoperatif % 0,25 levobupivakain 0,2 ml/kg ile ultrasonografi eşliğinde rektus kılıf bloğu, grup II hastalara ise genel anestezi ve operasyon sonrası 0,1 mg/kg morfin yükleme dozu iv. olarak yapıldı. Postoperatif ağrı için her iki gruba da morfin ile Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) cihazı, 0,01 mg/kg bolus ve 30 dk. kilit süresi ile kuruldu.Her iki grubun da operasyon süresince inspire edilen (%) ve tüketilen (ml/saat) sevofluran konsantrasyon ve miktarları, intraoperatif ve postoperatif sistolik ve diyastolik kan basınçları, kalp atım hızları, oksijen saturasyonları gibi hemodinamik veriler ölçülerek kaydedildi. Postoperatif HKA ile analjezik tüketimi, ağrı skorları (FLACC), sedasyon düzeyi, bulantı kusma, ek analjezik gereksinimi olan olgu sayısı ve yan etkiler izlenerek not edildi.Bulgular: Grupların demografik özellikleri, operasyon süreleri ve hemodinamik parametreleri birbirine benzerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we investigated the effects of the rectus sheath block implemented with levobupivakain on the consumptions of intra-operative sevoflurane and post-operative analgesic.Materials and Method: Our study was carried out in the Anaesthesiology and Reanimation Clinics of Çukurova University, Faculty of Medicine, Balcalı Hospital after the necessary permissions and approvals had been taken from the parents and Turkish Republic Ministry of Health Ethics Committee. 40 patients whose ages were between 3-18 and from the group of ASA I-II and who would be implemented abdomen surgery through transverse incision in the Pediatrics Surgery Clinics were included into our study. The patients were randomly classified into two groups.The patients of group I were implemented rectus sheath block accompanied by preoperative 0.25% levobupivakain and 0.2 ml/kg ultrasonography after general anesthesia. The patients of group II were implemented 0.1 mg/kg as morphine loading dose iv after the general anesthesia and the operation. For the postoperative pain, the patient-controlled analgesia (HKA) device was set with 0.01 mg/kg bolus and 30 minutes lock period for the both two groups.Sevoflurane concentration and the amounts those were inspired (%) and used (ml/hour) during the operation and some hemodynamic data such as intra-operative and post-operative systolic and diastolic blood pressures, heart rates and oxygen saturations of the both groups were measured and recorded. The consumption of analgesic with post-operative, pain scores (FLACC), the sedation level, nausea and vomiting, the number of cases which needed additional analgesic and the adverse effects were observed and noted.Findings: The demographic characteristics, the operation periods and hemodynamic parameters of the groups were similar. It was found that the sevoflurane concentrations inspired and consumed in the intra-operative period for the patients of group I were lower than the ones for the patients of group II.