Helicobacter pylori'nin çocukluk çağında doğal seyrinin ve çocuklar üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 156451
  2. Yazar: AHMET ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ERTEM, PROF.DR. ENDER PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Helicobacter pylori (H. pylori) sıklığı gelişmekte olan ülkelerde oldukça yüksektir. H. pylorVnin epidemiolojisindeki değişim ve H. pylori ile enfekte çocuklara etkisi hakkında az miktarda veri bulunmaktadır. H. pylori'nin edinilme ve kaybedilme oranlarının saptanması, bu oranları belirleyen risk faktörlerinin ve çocuklarda ortaya çıkan patolojilerin belirlenmesi, bu enfeksiyona yönelik olarak tarama, eradikasyon ve korunma politikalarının geliştirilmesi ve enfeksiyondan korunmak için yapılması gereken yaşam tarzı değişikliklerinin belirlenmesi için önemli bir temel oluşturacaktır. H. pylori sıklığını belirlemek amacıyla 6 yıl önce üre soluk testi (ÜST) kullanılarak taranmış olan 327 çocuğun 6 yıl sonra tekrar değerlendirilmesi planlandı. H. pylori'nin şu anki sıklığını belirlemek, enfeksiyonun kaybedilme ve kazanılma oranlarını belirlemek, daha önceden enfekte olduğu bilinen çocuklarda ortaya çıkan patolojileri araştırmak amacıyla bu çocuklara tekrar ulaşılmaya çalışıldı. Takipte 136 çocuk değerlendirilebildi ve bu çocuklara ÜST uygulanarak H. pylori statüsü belirlendi, anket yapılarak sosyoekonomik statüleri ve yaşam koşulları ve H. pylori ile ilişkili semptomların varlığı araştırıldı ve sistemik muayeneleri yapıldı. Toplamda 327 çocuktan 136'sı tekrar değerlendirmeye alınabildi. İlk değerlendirmede bu 136 çocuğun H. pylori prevalansı %52,9 olarak bulunurken, daha önce enfekte olmamış çocuklarda enfeksiyonun edinilme oranı %14 (yıllık edinilme oranı %2,3), önceden enfekte olduğu bilinen çocuklarda ise enfeksiyonu kaybedilme oranı %5,5 (yıllık kaybedilme oranı %0,9) olarak bulundu. H. pylori prevalansmm yaş gruplarına göre değişimine bakıldığında ise başlangıçtaki yaşlan 8 yaşın altında olanlarda H. pylori sıklığı %45,3'ten %49.1'e yükselmiş, 8-10 yaşIll arası çocuklarda %54'ten %62'ye yükselmiş olarak bulunurken, 10 yaşm üzerindeki çocuklarda her 2 araştırmada da bu oran %68 olarak bulundu. Son 6 ay içerisinde antibiotik kullanmış olanlarda H.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Background: High seroprevalence rates for Helicobacter pylori (H. pylori) have been reported in developing countries, yet few studies exist that determine the pattern of change in the epidemiology and the outcome of H. pylori infection among children. The rate of acquisition and loss of H. pylori are critical for understanding the epidemiology of H. pylori infection, and identifying best time to institute life style changes that might protect children from infection, and also it may provide rationale for eradication, screening and protection policies. Aim: Our aim was to conduct a prospective study to elucidate the outcome, rate of acquisition and loss of H. pylori infection in a population of children who were followed-up for the last 6 years. I3C-urea breath test (UBT) was used to determine the annual and overall rates of acquisition and loss of//, pylori infection in a cohort of 327 children. Methods: This cohort study is based on the follow-up of 327 healthy Turkish children aged between 3-12 years at baseline. The baseline examination had been performed in 1 998 and the follow-up was conducted about 6 years after the baseline examination. In both examinations all children were investigated for their socioeconomic status, living conditions, abdominal symptomatology and some extraintestinal symptoms assumed to be related with H. pylori by means of a questionnaire. The infection status was previously and currently defined by UBT. Results: In total, 136 out of 327 (41%) children were recruited, and follow up information and repeat UBTs were available. At baseline examination, the prevalence of infection in children with follow-up information was 52,9%. The incidence of H. pylori infection among previously uninfected children was 14% (annual acquisition rate 2,3% per year), and the loss of infection among previously infected children was 5,5% (annual loss rate 0,9% per year) during the follow-up.Regarding the change in the prevalence of H. pylori from 1998 to 2004, the infection rate increased from 45,3% to 49.1% in children younger than 8 years, increased from 54% to 62%) in children at ages of 8-10 years, remained same as 68%> in children older than 10 years. The increase in prevalence of H. pylori infection was mostly confined to the boys. There was an inverse relationship between the prevalence of H. pylori and the socioeconomic status and household density of the families of children. H.