Kronik öksürüğü olan çocuklarda etiyolojik değerlendirme
Etiologic evaluation in children with chronic cough
  1. Tez No: 272512
  2. Yazar: GÜLTEN KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk allerji polikliniğine uzun süreli öksürük sebebiyle başvurmuş olan çocukların geriye dönük olarak etiyolojilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilecek sonuçların ileriye dönük olarak bu tür hastalarda daha çok hangi durumlar üzerinde durulması gerektiği konusunda yardımcı olacağını ümit etmekteyiz.Çalışma; 2008 - 2009 yılları arasında, Maltepe Üniversitesi Tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Allerji Polikliniğine kronik öksürük yakınması ile müracaat etmiş olan ``8-15 yaş'' arası çocukların dosya kayıtlarının incelenmesi suretiyle retrospektif olarak yapılmıştır. ?Kronik öksürük? tanısı en az üç hafta süre ile öksüren hastalarda konulmuştur. ?Kronik öksürük? ön tanısı ile başvuran ve incelenen hastalarda uluslararası literatüre uygun olarak aşağıdaki spesifik tanılardan biri konulmaya çalışılmıştır. Postnazal drip sendromu(PNDS), psikojenik öksürük, postenfeksiyöz öksürük, tüberküloz, astım, öksürük varyant astım(ÖVA), bronşial hiperreaktivite, kistik fibrozis, sinüzit, gastroözefagial reflü hastalığı, allerjik rinit, immün yetmezlik ve pnömoni .Çalışmaya alınan 40 olgunun %37'i kız, %63'ü erkek olup, Çalışmaya alınan hastaların yaşları 8-15 yıl arasında (ortalama 8.63 ± 2.21 yıl) değişmektedir. Hastalarda ortalama öksürük süresi 5.89 ± 2.21 hafta olarak bulunmuştur. Çalışma grubumuzda kronik öksürüğün en sık rastlanan sebepleri olarak %47 oranında astım, %18 oranında PNDS, %13 oranında ÖVA, % 11 oranında pnömoni, %8 oranında psikojenik öksürük ve % 3 oranında bronşiektazi bulunmuştur.Sonuç olarak: Kronik öksürük çocuklarda sık rastlanan önemli bir sağlık sorunudur. Bu şikayetle başvuran hastaların özellikle bronşiyal astım ve postanazal drip sendromu yönünden incelenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is retrospective researching etiologies in children whom applied to Maltepe University Faculty of Medicine Pediatric Allergy Major Field of Study with prolonged chronic cough. The result of this study prospectively will be helpfull to determine in which conditions is more important to insist in this type of patients.