Yağlı karaciğer hastalığı saptanan obes çocuklarda ateroskleroza yatkınlığın karotis intima-media kalınlığı ölçümü ile konrollü olarak araştırılması
A controlled investigation of the susceptibility to atherosclerosis in children with obesity and fatty liver by measuring intima-media thickness of carotid arteries
- Tez No: 156525
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
1.ÖZET YAĞLI KARACİĞER HASTALIĞI SAPTANAN OBES ÇOCUKLARDA ATEROSKLEROZA YATKINLIĞIN KAROTİS İNTİMA-MEDİA KALINLIĞI ÖLÇÜMÜ İLE KONTROLLÜ OLARAK ARAŞTIRILMASI Amaç: Çalışmada obesiteye ikincil alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı gelişen hastalarda ateroskleroza yatkınlığın değerlendirilmesinde, aterosklerozun öncü lezyonu olan subintimal yağ birikiminin indirekt göstergesi olarak intima-media kalınlığının ölçülmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme-Metabolizma Bilim Dalı'nda izlenen yaşları 8.5-17.5 yıl arasında değişen obes hastalar (obesite grubu) ile aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuklar (kontrol grubu) prospektif olarak çalışmaya alındı. Obesite kriteri olarak; boya göre ağırlığın standardın %120'sinin üstünde olması veya vücut kitle indeksi persentilinin %95'den büyük olması kabul edildi. Hipertansiyon, diabet, ailede prematüre aterosklerozu olanlar ve familyal hiperkolesterolemi saptananlar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu tarafından onaylandı. Oniki saat açlıktan sonra, tüm obes hastalardan kan şekeri, aspartat (AST) ve alanin transaminaz (ALT), trigliserid, total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), tiroid fonksiyon testi ölçümleri yapıldı. Ultrasonografik olarak intima-media kalınlık ölçümü sağlıklı ve obes tüm çocuklardan sol ana karotid arter (sol CCA), sol karotid bulbus ve sol internal karotid arterden (sol ICA) yapıldı. Yine tüm çocuklarda alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığının varlığı ve derecelendirilmesi ultrasonografik olarak yapıldı ve hepatosteatoz yok, grade 1 (hafif), grade 2 (orta) yada grade 3 (ciddi) olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmayı 30 sağlıklı çocuk (kontrol grubu, grup 1) ve toplam 80 obes hasta çocuk tamamladı. Obesite grubunda karaciğer ekojenitesine göre; hepatosteatozu olmayan 26 çocuk (grup 2), grade 1 hepatosteatozu olan 32 çocuk (grup 3) ve grade 2-3 hepatosteatozu olan 22 çocuk (grup 4) belirlendi. Obes hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY A CONTROLLED INVESTIGATION OF THE SUSCEPTIBILITY TO ATHEROSCLEROSIS IN CHILDREN WITH OBESITY AND FATTY LIVER BY MEASURING INTIMA-MEDIA THICKNESS OF CAROTID ARTERIES Objectives: Measuring intima-media thickness of arteries which is an indirect indicator of subintimal lipid deposition that is the predictive lesion of atherosclerosis for evaluating the susceptibility to atherosclerosis in children with nonalcoholic fatty liver disease secondary to obesity. Patients and methods: A total of 80 obese children with age interval 8.5-17.5 years, who were followed at the department of Pediatric Gastroenterology, Nutrition and Metabolism as study group and 30 healthy children as control group were taken into the study prospectively. Children with weight for height ratio of higher than 1 20% or body mass index higher than 95% by considering age and gender were defined as obese.Children with hypertension, diabetes mellitus, family history of premature atherosclerosis and familial hypercholesterolemia were not included in the study. The study was approved by the Ethics Committee of the Dokuz Eylul University. After overnight fast for 12 hours, plasma glucose, alanine transaminase (ALT), aspartate transaminase (AST), total cholesterol, high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL) and thyroid function tests were examined from all obes patients. The ultrasonographic measurement of intima-media thickness were done from left common carotid artery (CCA), left carotid bulbus and left internal carotid artery (ICA) for both healthy and obes children. Again for all children nonalcoholic fatty liver disease were graded by ultrasonography as no evidence of hepatosteatosis, grade 1 (mild), 2 (medium) and 3 (serious) fatty liver respectively. Results: 30 healthy children ( control group, group 1) and a total of 80 obese children completed the study. In the obesity group according to echogenity of the livers, 26 children with no evidence of hepatosteatosis (group 2), 32 children with grade one hepatosteatosis (group 3), 22 children with grade two-three hepatosteatosis (group 4) were determinated. The average age and sex distrubution of obese children and control group were similar.