Bilgisayarlı tomografide ateroskleroz/plak oluşumu saptanan hastalarda alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı fibrozis skorunun kısa dönem birincil sonlanımlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between short term primary endpoints and non-alcoholic fatty liver disease) fibrosis score in patients with established atherosclerosis/plaque formation in computed tomography
  1. Tez No: 835789
  2. Yazar: ESRA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Non-Alkolik yağlı karaciğer hastalığı şiddeti aterosklerotik yükle ilişkili bulunmuştur. Koroner arter hastalığı, naykh ile benzer patofizyoloji ve risk faktörlerine sahiptir. Karaciğer fibrozis skorları ateroskleroz gelişiminde kullanılabilmektedir. Bu çalışmamızda NAYKH için geliştirilmiş fibrozis skorunun koroner bilgisayarlı tomografi yardımıyla miyokard infarktüsü, koroner anjiyografi ve ölümle ilişkisini inceledik.Çalışmamız sonucunda NFS'nin agatston skoru, koroner BT'de darlık ve plak oluşumu ile yakın ilişkili olduğu tespit ettik. Primer sonlanım noktamız olan MI, koroner anjiyografi ve ölüm açısından değerlendirdiğimizde ise NFS skoru yüksek hastalarda koroner anjiyografi oranının daha fazla olduğu görülmüştür. MI ve ölüm sayısında NFS risk grupları arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The severity of nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) has been found to be associated with atherosclerosis burden. Nonalcoholic fatty liver disease is associated with cardiovascular disease (CVD) due to shared metabolic risk factors. Liver fibrosis scores can be used to predict atherosclerosis progression. In our study, we evaluated relationship between non-alcoholic fatty liver disease fibrosis score and myocardial infarction, coronary angiography and death.Non-alcoholic fatty liver disease fibrosis score is associated with agatston score, coronary stenosis and plaque formation on CT. Our primary end points were myocardial infarction, coronary angiography and severe coronary artery disease. High NFS subjects underwent higher rates of coronary angiography. There is no significant difference between NFS groups in terms of MI and death.