Meme kanserli hastalarda metilen mavisi ile yapılan sentinel lenf nodülü biyopsisinde enjeksiyon tekniklerinin karşılaştırılması
Comparing of methylene blue injection techniques in sentinel lymph node biopsy in breast caner patients
- Tez No: 337326
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Erken evre meme kanserinde sentinel lenf nodülü biyopsisi birçok merkezde aksiller lenf nodülü diseksiyonunun yerini almıştır. Sentinel lenf nodülü biyopsisi için farklı maddeler ve farklı enjeksiyon teknikleri kullanılabilmektedir.AMAÇBu çalışmadaki amacımız metilen mavisi yardımıyla yapılan sentinel lenf nodülü biyopsisi uygulamasında enjeksiyon tekniklerini karşılaştırmak ve bu yöntemlerden hangisinin sentinel lenf nodülünü bulmada en ideal yöntem olduğu hakkında fikir edinebilmektir.GEREÇ ve YÖNTEMBu retrospektif çalışmada İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2003-2011 yılları arasında meme kanseri tanısıyla ameliyata alınan, klinik olarak aksilla negatif ve metilen mavisi ile sentinel lenf nodülü biyopsisi uygulanan 317 olgu incelendi. Hastalar enjeksiyon lokalizasyonuna göre dört gruba ayrıldı; subareolar, peritümöral, üst dış kadran ve subareolar+peritümöral.BULGULARSubareolar enjeksiyon uygulanan grupta 190 hasta, peritümöral grupta 57 hasta, üst dış kadran grubunda 27 hasta ve subareolar+peritümöral grupta 43 hasta incelendi. Çalışmamızda sentinel lenf nodülü bulma oranı subareolar, peritümöral, üst dış kadran ve subareolar +peritümöral enjeksiyon yöntemleri için sırasıyla %94.7, %94.7, %92.6, %97.7 olarak belirlenmiştir.Bu çalışmada yanlış negatiflik oranı subareolar, peritümöral, üst dış kadran ve subareolar+peritümöral gruplarında sırasıyla %4.7, %5.3, %0, %2.3 olarak belirlenmiştir.Hastaları enjeksiyon teknikleri ile beraber ikinci değişkenleri ekleyerek yaptığımız incelemelerde de gruplar arasında istatistiksel fark saptamadık.SONUÇBiz çalışmamızda kullandığımız 4 farklı enjeksiyon yöntemi arasında sentinel lenf nodülü bulma oranı açısından istatistiksel bir fark saptanmadı. Her 4 enjeksiyon tekniğinin de meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodülü hakkında yeterli bilgiyi verecek kadar değerli olduğunu ve uygulanabilir olduklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In many centers sentinel lymph node biopsy technique is used instead of the axillary dissection fort he early stage breast cancer patients. Different substances and injection methods may be used for the sentinel lymph node biopsy.PURPOSEWe try to compare the injection techniques using methylene blue dye in sentinel lymph node biopsy with this study and find out which one is the best method in sentinel lymph node biopsy.MATERIALS-METHODSIn this retrospective study, we analyze 317 breast cancer patients who is clinically axiila negative and operated with the sentinel lymph node biopsy using blue dye method between the 2003-2011 in General SurgeryDepartment of Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty. We analyze patients in four groups based on the injection localization, subareolar, peritumoral, upper outer quadrant and combination of the subareolar+ peritumoral.FINDINGSWe analyze 190 patients in subareolar, 57 patients in peritumoral , 27 patients in upper outer quadrant and 43 patients in combination of subareolar+peritumoral groups.The sentinel lymph node finding values for these groups is respectively %94.7, %94.7, %92.6, %97.7.The false negativity values for these groups is respectively, %4.7, %5.3, %0, %2.3 in our study.When we analyze injection techniques with the second variants we can not find any meaningfull statistical differences between these groups.CONCLUSIONWe do not find any meaningfull statistical differences between these four groups for the sentinel lymph node finding values.We can say that, all of these techniques can be used for the sentinel lymph node biopsy in breast cance rpatients.