Erken evre invaziv meme kanserinde preoperatif biyopsinin ve biyopsi ile sentinel lenf nodülü biyopsisi arasında geçen sürenin sentinel lenf nodülü pozitifliği ile ilişkisi
The relationship between the sentinel node positivity and both preoperative biopsy and the time from preoperative biopsy to sentinel lymph node biopsy in early stage breast cancer
  1. Tez No: 483970
  2. Yazar: ARİFE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Erken evre invaziv meme kanserinde seçilen biyopsi yönteminin ve biyopsi ile sentinel lenf nodülü biyopsisi arasında geçen sürenin sentinel lenf nodülü pozitifliği ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: 01 Haziran 2002 - 31 Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Cerrahisi Çalışma Grubu tarafından meme tümörü nedeniyle ameliyatı yapılan 970 hastanın kayıtları geriye dönük incelendi. Erken evre invaziv meme kanseri saptanan, klinik ya da radyolojik açıdan sentinel lenf nodülü negatif, daha evvel meme cerrahisi geçirmeyen, neoadjuvan kemoterapi almayan 721 kadın hasta çalışmaya alındı. Bulgular: Olguların %37'sinde (n=262) sentinel lenf nodülü pozitif idi. Tek değişkenli analizde tümör boyutu, palpabilitesi, mültifokalite/mültisentritesi, histolojisi, histolojik grade'i, hormonal reseptör durumu, HER2/neu gen amplifikasyonu, lenfovasküler invazyon varlığı, moleküler alt tip ve hasta yaşı değişkenleri sentinel lenf nodülü pozitifliği ile ilişkili bulundular. Çok değişkenli analizde ise sentinel lenf nodülü pozitifliği ile en fazla ilişkili değişkenin lenfovasküler invazyon olduğu, bunu sırayla mültifokalite/mültisentrisite, tümör boyutu, hormonal reseptör durumu, histolojik grup ve tümör palpabilitesinin izlediği belirlendi. Biyopsi yönteminin ve biyopsi ile sentinel lenf nodülü biyopsisi arasında geçen sürenin gerek sentinel lenf nodülü pozitifliği, gerekse sentinel lenf nodülü metastaz boyutu ile herhangi bir ilişkisi saptanmadı. Sonuç: Erken evre invaziv meme kanserinde biyopsi yönteminin ve biyopsi ile sentinel lenf nodülü biyopsisi arasında geçen sürenin gerek sentinel lenf nodülü pozitifliği üzerinde, gerekse sentinel lenf nodülü metastaz boyutu üzerinde etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate if the preoperative biopsy or the time from biopsy to sentinel lymph node biopsy independently effect sentinel node positivity in early stage breast cancer. Materials and Methods: A retrospective examination was conducted on the records of the 970 patients who were operated by Breast Surgery Workgroup at Department of General Surgery of Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine between June 2002 and December 2012. Patients with history of previous breast surgery and/or neoadjuvant chemotherapy were excluded. 721 women with clinically and/or radiologically node-negative, early stage invasive breast cancer were included in the study. Results: Sentinel node metastases were identified in 37% of cases (n=262). In univariate analysis patient age, tumor size, tumor palpability, histologic subtype, histologic grade, multifocality/ multicentricity, hormone receptor status, HER2/neu amplification, lenfovascular invasion, molecular subtypes all were significantly associated with sentinel node positivity. In multivariate analysis the most relevant variables that contribute to sentinel node positivity, in descending order, were as follows: Lenfovascular invasion, multifocality/ multicentricity, tumor size, hormone receptor status, histologic subtype, tumor palpability. Neither the biopsy method nor the time from breast biopsy to sentinel lymph node biopsy was associated with the sentinel node positivity. Neither of them was associated with the sentinel node metastasis size. Coclusion: Neither the biopsy method nor the time from breast biopsy to sentinel lymph node biopsy was associated with the sentinel node positivity in early stage breast cancer.