Normal ve sirotik farelerde farklı hepatektomilerin serum endostatin düzeylerine etkileri ve karaciğer rejenerayonu ile ilişkisi
The effects of different hepatectomy sizes in cirrhotic and noncirrhotic mice on serum endostatin levels and the relation these endostatin levels to liver regeneration
  1. Tez No: 156627
  2. Yazar: TAMER ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSKENDER SAYEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Karaciğer rejenerasyonunda anjiyoğenezin önemli bir rolü vardır. Rezeksiyon sonrası geride kalan karaciğer dokusundaki anti- anjiyogenik yanıt ve bunun rejenerasyon ile ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, normal ve sirotik farelerde farklı hepatektomîlerin serum endostatin düzeylerine etkileri ve bunun karaciğer rejenerasyonu ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 60 adet sirotik olmayan *S(-)' ve 36 adet CCU ile siroz oluşturulmuş ' S(+)' Wistar albino fare dahil edildi. S(-) fareler sham, %20, %40, %70 hepatektomi yapılmak üzere 4 ana gruba, S(+)'ler ise sham, %20, %40 hepatektomi yapılmak üzere 3 ana gruba, aynı genişlikte hepatektomi uygulanan hayvanlar hepatektomi sonrası 1. ve 14. gün serum endostatin ve karaciğer rejenerasyon düzeyleri karşılaştırılmak üzere de 2 alt gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Angiogenesis has an important role in liver regeneration. Anti-angiogenic response in remnant liver following resection and the relation of this response to regeneration is not well known. The aim of this study was to investigate the effect of different hepatectomy sizes in cirrhotic and noncirrhotic mice on serum endostatin levels, and the relation these endostatin levels to liver regeneration. Sixty noncirrhotic and thirtysix CCI4 induced cirrhotic mice were included in the study. Noncirrhotic mice were randomly divided into four main groups as Sham, 20%, 40%, and 70% hepatectomy groups. Similarly, cirrhotic mice were randomly divided into three main groups as sham, 20%, and 40% hepatectomy groups. The mice in each hepatectomy group were further divided into two subgroups to compare to serum endostatin and liver regeneration levels on days 1 and 14.