Ratlarda postoperatif adezyon gelişimine karşı lornosikam ve metilen mavisinin etkileri
The effects of lornosikam and methylene blue against the development of postoperative adhesion in rats
- Tez No: 156629
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Karın operasyonlarından sonra oluşan karın içi yapışıklıklar ve bunlara bağlı olarak gelişen intestinal obstruksiyonlar, cerrahlar için önemli bir problemdir. Bu yapışıklıklar sonraki operasyonlarda da cerrahi yaralanma riskini artırır. Jinekolojik hastalarda da görülen pelvik adezyonlar; kronik pelvik ağrı, infertilite gibi ciddi sorunlara neden olur. Adezyon gelişimini önlemek veya azaltmak için çeşitli adjuvanlar denenmektedir. Bu çalışma rat çekum modelinde, NSAİ ajan olan Lornoksikam ve daha önce adezyon oluşumuna karşı etkinliği gösterilmiş bir ajan olan Metilen mavisinin adezyon önleyici etkilerini araştırmak ve lornoksikam ile karşılaştırmak amacı ile yapıldı. Kontrol, serum fiyolojik, metilen mavisi ve lornoksikam gruplarına ayrılan ratlarda çekumda abrezyon oluşturulduktan sonra kontrol grubuna herhangi bir işlem yapmadan, SF grubuna sadece serum fizyolojik verilerek karınları kapatıldı. Metilen mavisi grubuna %1 lik metilen mavisinden 2 mi karın içine konularak, lornoksikam grubuna ise 0.5 ve 1/10 dilüe dozlarda lornoksikam verilerek karınları kapatıldı. Postoperatif 14. gün bütün ratlann karınları tekrar açılarak Adezyon Skor Örgütünün skorlama sistemine göre puanlar verilerek değerlendirme yapıldı. Postoperatif adezyon gelişimi karşılaştrnldığrnda lornoksikam grupları ve metilen mavisi grubu, serum fizyolojik ve kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde etkin olarak bulundu. En iyi sonuç lornoksikam 0.5 ve metilen mavisi grubunda bulundu. Lornoksikam ve metilen mavisinin adezyon engelleyici etkileri arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Lornoksikan ve metilen mavisinin daha kapsamlı çalışmalardan sonra klinik uygulamaya katılma potansiyellerinin yüksek olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY intraabdominal adhesions and intestinal obstruction associated with these adhesions formed after the abdominal surgical procedures are the important problems for the surgeon. These adhesions increase the risk of complications at the subsequent surgeries.The pelvic adhesions in the gynecology patients cause serious problems such as chronic pelvic pain and infertility. The numerous adjuvants are in trial to prevent or reduce the development of adhesions. This study is performed to observe the preventive effects of lornoksikam; a NSATD; and methylene blue; which had been previously shown as an effective agent against adhesions; and to compare these two agents in a rat caecum model. The rats were divided into four groups as; control, 0,9% NaCl, methylene blue and lornoksikam; we made abression at the caecums of the rats, subsequently, we sutured abdomen without any additional application in control group. In other groups; we sutured abdomen after administration of; saline solution in 0,9% NaCI group; 1% solution of methylene blue in methylene blue group; 1/2 and 1/10 diluted doses of lornoksikam in lornoksikam group. On postoperative 14 th day; we made an evaluation according to score system of Adhesion Score Organization after reoperation of the rats. We found significant differences when we compared the lornoksikam group and the methylene blue group with the %0.9 NaCI group and the control group according to the development of adhesions. The best results was found in the lornoksikam group and the methylene blue group. The difference between the preventive effects of lornoksikam and methylene blue was insignificant. The lornoksikam and the methylene blue may be in clinical use after further comprehensive studies.