Postoperatif intraabdominal adezyonların önlenmesinde ankaferd blood stopper®'ın etkilerinin klinik, histopatolojik ve serolojik yönlerden araştırılması: Ratlar üzerinde deneysel araştırma
Clinical, histopathological and serological investigation of the effects of ankaferd blood stopper® in the prevention of post-operative intra-abdominal adhesions: Experimental research on rats
- Tez No: 715254
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YAŞAR GÜL SATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Postoperatif intraabdominal adezyonlar cerrahi alanda ameliyat sonrası karşılaşılan önemli bir problemdir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu ciddi komplikasyonlar morbidite artışıyla beraber, ileus, kronik pelvik ağrı, infertilite şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada postoperatif intraabdominal adezyonların önlenmesi için Ankaferd Blood Stopper® (ABS) kullanılması ve etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. ABS; Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum ve Urtica dioica bitkilerinin özlerinden elde edilmiş kanama önleyici bir bitki özütüdür. Lokal kanama durdurma etkisinin yanı sıra, bakteriyostatik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Deneysel çalışmamıza dahil edilen toplam 120 rat, kendi aralarında 3 tane işlem grubuna (Laparotomi grubu, Laparotomi + Çekal abrazyon grubu, Laparotomi + Cornu uteri dikiş grubu) ayrıldı. Her bir işlem grubu ise kullanılan solüsyon materyaline göre %0,9 NaCl grubu, ABS grubu, herhangi bir madde uygulanmayan grup, icodextrin (%4) grubu olmak üzere 4 alt gruba ayrıldı. Her bir ratın ventral abdominal duvarında standart 3 cm'lik deri ensizyonu yapılıp, batına girildi. Laparotomi grubunda abdominal organlara herhangi bir işlem yapılmadan, kendi içinde gruplara ayrılan ratlarda seçilen solüsyonlar batın içine verildi. Laparotomi + Çekal abrazyon grubunda, cecum'un antimezenterik sınırına ve kendisine karşı gelen abdominal duvara standart kuvvette gazlı bez ile 20 kere peteşiyel kanama oluşması için abrazyon işlemi uygulandı ve bulunduğu alt gruba uygun solüsyonlar batın içine uygulandı. Laparotomi + Cornu dikiş grubunda, her bir deneğin sağ cornu uteri'si, corpus uteri'nin 1 cm kraniyalinden olacak şekilde ensize edildi ve hepsi aynı şekilde basit sürekli dikiş ile kapatıldı. Batın kapatılmadan bulunduğu alt gruba uygun solüsyonlar batın içine uygulandı. İşlemlerden 21 gün sonra denekler ötenazi edildi. İntraabdominal adezyon gelişimi, daha önce belirlenmiş olan kantitatif değerlendirme ve adezyon şiddeti derecelendirme skoruna göre kör olarak değerlendirildi. Hasarlı yüzeyde oluşan adezyonlardan histopatolojik inceleme için biyopsi alındı. Hazırlanan preparatlar Hematoksilen-Eozin boyası ile boyandıktan sonra, dokulardaki fibroblastik aktivite, yangısal hücreler ve vasküler proliferasyon açısından değerlendirildi. İstatistiksel analizler için bütün gruplar arası karşılaştırmalar mikroskobik, makroskobik bulgular ve ELISA verileri median (minimum-maksimum) olarak ifade edildi. Gruplar arasındaki Metalloproteinazların doku inhibitörü- 1, Matriks metalloproteinaz- 9, İnterlöykin- 6, Tümör nekrozis faktör- α, Dönüştürücü büyüme faktörü- β'yı kapsayan ELISA verileri ile adezyon skorlarının mikroskobik ve makroskobik karşılaştırılmasında“Kruskal-Wallis varyans analizi”yöntemi kullanıldı. Post-hoc karşılaştırmalarda“Dunn-Bonferroni testi”uygulandı. Değişkenler arasındaki ilişkiler ise“Spearman sıra korelasyon katsayısı”ile incelendi. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi olarak p=0,05 alındı. Yapılan değerlendirmeler sonunda makroskobik değerlendirme skorları için ABS ile diğer gruplar arasında negatif düzeyde anlamlı fark bulundu. Histopatolojik incelemenin mikroskobik değerlendirmesinde ABS ile diğer gruplar arasında negatif düzeyde anlamlı fark bulundu. Ankaferd Blood Stopper®'ın postoperatif intraabdominal adezyonları önlemede etkinlik sağlamadığı belirlenmiş olup, bununla birlikte abdominal organ hasarları verdiği için kullanılmasının zararlı olabileceği kanısına varılmıştır. Adezyon oluşum mekanizmaları ve etkili ajanların bulunması için ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Post-operative intra-abdominal adhesions are an important post-operative problem in surgery and can lead to serious complications which appear in the form of ileus, chronic pelvic pain, and infertility. In this study, we aimed to use and evaluate the effects of Ankaferd Blood Stopper® (ABS) for the prevention of post-operative intra-abdominal adhesions. ABS is an anti-bleeding plant extract obtained from Thymus vulgaris, Glycyrrhiza glabra, Vitis vinifera, Alpinia officinarum plants. In addition to its local bleeding stopping effect, the extract also has bacteriostatic and antibacterial properties. A total of 120 rats were divided into three operation groups (laparotomy group, laparotomy + cecal abrasion group, laparotomy + cornu suture group). Each treatment group was divided into four subgroups according to the applied solution: the 0.9% NaCl group, the ABS group, the group to which no substance was applied, and the Icodextrin (4%) group. A 3 cm skin incision was made on the ventral abdominal wall of each rat and the abdomen was entered. In the laparotomy group, the selected solutions were administered to all the rats without any procedure to the abdominal organs. In the laparotomy + cecal abrasion group, petechial bleeding was initiated by abrading the antimesenteric border of the cecum and the abdominal wall to which it contacts with standard strength gauze 20 times. Respective solutions were then applied to each subgroup. In the laparotomy + cornu suture group, the right cornu uteri of each subject was incised 1 cm cranially from the corpus uteri and were sutured with simple continuous suture. Before the abdomen was closed, respective solutions were applied into the abdomen of each subgroup. Rats were euthanized 21 days after the procedure. Intra-abdominal adhesions were evaluated quantitatively by previously decribed criteria. Biopsies were taken from the damaged surface and the attachment point of adhesion for histopathological examination. All slides were stained with hematoxylin-eosin and were evaluated for fibroblastic activity in tissues, inflammatory cells, and vascular proliferation. For statistical analysis, comparisons among all groups were expressed as microscopic, macroscopic findings and median (minimum-maximum) ELISA data. Kruskal-Wallis analysis of variance was used for microscopic and macroscopic comparison of ELISA data and adhesion scores of TIMP-1, MMP-9, IL-6, TNF-α, TGF-β among the groups. Dunn-Bonferroni test was used for post-hoc comparisons. The relationships between the variables were analyzed using the Spearman rank correlation coefficient. In statistical analyzes, p=0.05 was taken as the level of significance. At the end of the evaluations, a negative significant difference was found between the ABS and other groups for macroscopic evaluation scores. In terms of the microscopic evaluation of the histopathological examination, a negative significant difference was found between ABS and other groups. Ankaferd Blood Stopper® had no effect in preventing post-operative intra-abdominal adhesions, and also caused organ damage. Further studies are needed to find the mechanisms of adhesion formation and effective preventative agents.