Kasık fıtıklarının laparoskopik onarımında nitröz oksit ve karbondioksit ensüflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri
Hemodynamic and metabolic effects of nitrous oxide and carbondioxide in sufflation in laparoscopic repairment of inguiral herma
- Tez No: 156640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET N2O ekstraperitoneal ensuflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri henüz çalışılmış değildir.Bu çalışmada ekstraperitoneal N2O ve CO2 ensuflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri incelenmiştir. Ekstraperitoneal CO2 (n=12) ve N2O (n=12) ensuflasyonunun hemodinamik ve metabolik etkileri Selçuk Üniversitesi Genel Cerrahi Kliniğinde laparoskopik kasık fıtığı onanmı(TEP) yapılan hastalar üzerinde klinik olarak çalışıldı.Hastalar genel anastezi altında, trakeadan entübe edilerek standart anastezi uygulandı.Ensuflasyon 12 mmHg basıncında uygulandı.Hastalar monitörize edildi ve ortalama arteriyel basmçlan (OAB), kalp hızlan (KH), PetC02 (End-tidal CO2) kapnoğraf daki değeri kaydedildi ve işlem boyunca beş kez kan gazı ölçümleri yapıldı. CO2 grubunda kan pH'sı düşerken, OAB,kalp hızı, PftCC^ ve PaCC>2 yükselmesi (Hiperkarbi) gözlendi;aynı zamanda bu grupta O2 saturasyonu değerleri düşüknlOperasyon sonrası VAS değeri yüksekti ve daha çok analjezik ilaç kullanıldı. N2O grubunda ise kan pFFsında belirgin bir değişiklik yok iken PaÛ2 ve O2 saturasyon değerleri daha yüksekti.PErC02 düşük değerlerde tespit edildi ve hiperkarbi görülmedi.Operasyon sonrası VAS değeri düşüktü ve analjezi ihtiyacı daha az oldu. Ekstraperitoneal ameliyatlarda ensuflasyon amacıyla N2O kullanımının daha emniyetli, anastezik etkisinden dolayı daha avantajlı olduğu ve CO2 kullanımma ait istenmeyen yan etkileri oluşturmadığı anlaşılmaktadır. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY To our knowledge, the hemodynamic and metabolic effects of extraperitoneal insufflation with N2O have not been studied. The purpose of this study is to evaluate the methabolic and hemodynamic effects of extraperitoneal N20 or C02 gas insufflation. We studied clinicilly the hemodynamic and metabolic effects of extraperitoneal insufflation with either C02(n=12) or N2Û(n=12) in Meram Medicine Faculty, University of Selcuk.The patients were anesthetised by standard general anesthetics with endotracheal entubation.The insufflation pressure was set at 12 mmHg. All patients were monitorised and mean arterial pressure(MAP),heart rate,end tidal C02,and blood gases were detected five times during the operation. İn the C02 group blood pH was decreased and this was accompained by increase in MAP,HR,end tidal C02, PaC02 (hypercarbia) in all measurements but Sa02 was decreased, post operatively the VAS values were high and more analgesics was needed. In N20 group there was no change in blood pH but Pa02 and Sa02 values were high. End tidal C02 was decreased and no hypercarbia was detected. The VAS values were low and less analgesics were needed. We understand from this study that the use of N20 in extraperitoneal operations as insufflation gas is safer and because of it's anaesthetic effects more advantageuos than C02 gas with unwanted side effects. 32