Kolorektal kanserlerde ex vivo sentinel lenf nodu haritalaması (Klinik çalışma)
  1. Tez No: 156660
  2. Yazar: AYTEKİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADETTİN ÇETİNER, Y.DOÇ.DR. GÖKHAN YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
VI- ÖZET Kolorektal Kanser (KRK), tüm gastrointestinal kanserler arasında, en sık ölüme neden olan kanserdir ve KRK'lerde lenf nodu metastazlarının varlığı en önemli prognostik faktördür. KRK saptanan hastaların yaklaşık olarak % 20-30'u evre I ve H'de saptanır ve histolojik olarak metastaz varlığı saptanamayan bu hastalarda % 20-30 oranında relaps gözlenmektedir. Bu da, rezeksiyon örneklerinden elde edilen lenf nodlarının, standard patolojik inceleme yöntemleriyle saptanamayan mikrometastazların varlığını işaret etmektedir. KRK'li 47 hastanın rezeksiyon materyalleri vakit kaybedilmeden Patoloji Kliniğine ulaştırılarak, ex vivo sentinel lenf nodu haritalaması amacıyla, submukozal patent blue violet enjeksiyonu uygulandı. Toplam 47 hastanın 46'sında SLN belirlendi ve 32 hastada SLNH yapıldı. Rutin H&E inceleme ile metastaz saptanmayan SLN ve nonSLNTarı, seri kesitleme ve immunohistokimyasal inceleme (CK ve CEA) ile daha detaylı olarak incelendi. Hasta başına ortalama 18.6 ± 8.1 lenf nodu incelendi. Rutin II&E inceleme ile 20 hastada (%42.5) metastaz saptandı. Toplam 47 hastanın 46"sında (%98), ortalama 5.9 ( range, 1-1 6) SLN saptandı. Bu 47 hastadan elde edilen rezeksiyon örneklerinden toplam 873 lenf nodu elde edildi (603 nonSLN, 270 SLN). Elde edilen 270 SLN'nin 64'ünde (%24) ve 603 nonSLN'nin 79*unda (%13) rutin H&E inceleme ile metastaz saptandı. Kırkaltı hastanın 16'smda, SLNTarının pozitif olduğu ve bu hastaların tümünde nonSLNTarının da pozitif olduğu saptandı. Otuz hastada SLNTarının negatif olduğu saptandı ve bu hastaların 27'sinde (%90), nonSLNTarı da negatif olarak bulundu. Dört hastada (%8.5) skip metastaz saptandı. İmmunohistokimyasal inceleme ile 4 hastada (%8.7) mikrometastaz saptanarak 'upstaging' sağlandı. Sonuç olarak; KRK'lerde ex vivo olarak yapılan sentinel lenf nodu haritalaması yöntemi kolay uygulanabilir bir tekniktir ve bu teknikle çok yüksek oranda sentinel lenf nodu saptanmaktadır. Negatif SLNTer, nonSLNTerin metastaz durumunu %85.2 doğrulukla; pozitif SLNTer ise, nonSLNTerin durumunu %100 doğrulukla göstermektedir. Dört hastada (%8.7) mikrometastaz saptanarak 'upstaging' sağlanmıştır. KRK'lerde, lenfatik haritalandırma ile patolojik evrelemenin. prognozun ve adjuvan tedavi stratejilerinin belirlenmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. 70
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Colorectal Cancer (CRC) is the most frequent cause of death among all gastrointestinal cancers and the presence of lymph node metastasis is recognized as the most importatnt prognostic factor in CRC. Approximately 20% to 30% of patients initially present with stage 1 and II disease without histologically proven metastases and 10-20% of these patients present with relapses. This group of patients implies the presence of significant amount of occult disease that is not detected with standard pathologic analysis of lymph nodes from the resection specimens. Forty seven specimens from patients with colorectal cancer were delivered to pathology department in the fresh state and underwent ex vivo sentinel lymph node mapping by submucosal injection of patent blue violet dye. SLN was determined in 46 of 47 patients and LNM was performed in 32 patients. If negative by routine hematoxylin and eosin (H&E) analysis, the SLNs and non-SLNs were subjected to further analysis by level section H&E and immunohistochemical (IHC) analysis. A mean of 18.6 ±8.1 nodes were harvested. Twenty patients (42.5%) were found to be node-positive by routine H&E analysis. SLNs were identified in 46 of 47 (98%) specimens, with a mean of 5.9 SLNs (range, 1-16). A total of 873 nodes were analyzed from the 47 resection specimens (603 non-SLNs and 270 SLNs). Overall, metastases were identified in 64 of 270 SLNs (24%) and in 79 of 603 non-SLNs (13%) by routine H&E analysis. In 16 of 46 patients SLNs were positive and in all these patients non-SLNs were also positive. In 27 of 30 patients (90%), whose SLNs and non-SLNs were both negative. Four patients (8.5%) had evidence of metastatic disease in non-SLNs when the SLNs were negative (skip metastases). Four apparently node-negative patients (8.7%) were upstaged by II IC analysis of the SLNs. As a result; ex vivo sentinel lymph node mapping in CRCs is a feasible technique with a high SLN identification rate. Negative SLNs predict the status of non-SLNs with 85.2% and positive SLNs predict the status of non-SLNs with 100% accuracy. Four patients (8.7%), were upstaged by demonstration of micrometastases. Pathologic staging by lymphatic mapping appears to effect prognosis and adjuvant treatment strategies in CRCs. 71