Preoperatif kemoradyoterapiyi takiben yapılan kolon anastomozu üzerine hiberbarik oksijen tedavisinin etkileri (Deneysel çalışma)
The effect of hyperbaric treatment an experimental colon anastomosis following preoperative chemoradiotherapy
- Tez No: 156661
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT KAYMAKÇIOĞLU, Y.DOÇ.DR. GÖKHAN YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI-OZET Preoperatif evrelemede, cerrahi teknikleride ve adjuvan tedavilerdeki gelişmelere rağmen, lokal nüks kolorektal karsinoma tedavisinde önemli bir problemdir. Kolorektal karsinoma tedavisinde amaç lokal kontrol sağlanması, nüksün önlenmesi ve sağkalımı artırmaktır. Küratif bir cerrahi sonrasında bile lokal rekürrens ve nüksler (%20-45) sık görülmektedir. Sfînkter korunması ve tümör down stage' ini sağlamak için cerrahi tedavi ile multımodality tedavi seçenekleri de kullanılmaktadır, preoperatif kemoradyoterapide (KRT) bunlardan biridir. Bununla birlikte KRT cerrahi yara iyileşmesi üzerine negatif etki göstermekte, anastomoz kaçağı riskini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı KRT sonrasında yapılan kolon anastomozu üzerine HBO etkilerini araştırmaktır. Ağnlıklan 150-200gr arasında değişen 60 dişi Wistar-Albino rat 5 eşit gruba bölünmüş. Bütün gruplara sol kolon rezeksiyonu ve 6 / 0 prolen ile anastomoz uygulandı. 4' üncü gruba preoperatif KRT uygulanmış ve buna diğer grupta postoperatuar HBO tedavisi ilave edilmiştir. Relaparotomi işlemi postoperatuar beşinci günde gerçekleştirilmiş ve insitu patlama basıncı (PB) anastomoz hattındaki yapışıklıklar giderilmeden ölçülmüştür. Anastomoz hattından 2 cm'lik kolon segmenti çıkarılarak yansı histopatolojik inceleme için %10 formolde, diğer yansı doku hidroksiprolin ölçümü için sıvı azot ile dondurularak -80°C da saklanmıştır. KRT grubunda belirgin kilo kaybı gözlenmiş ve postoperatuar HBO tedavisi bu semptomlar üzerine olumlu etki göstermiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında grup 2 ile grup 4' te PB değerleri belirgin derecede düşmüş, HBO tedavisi ile PB kontrol grubu seviyesi düzeylerine yükselmiştir. Kontrol grubuna göre diğer tüm grupların doku hidroksiprolin düzeyleri yükselmiştir, HBO tedavisi sonrasında bu düzeylerde kısmen düşme gözlenmiştir. Tüm grupların anastamoz hattındaki fibrozisi değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bununla birlikte 5' inci grupta fibroziste gerileme saptanmıştır. Sonuç olarak preoperatif uygulanan KRT, anastamoz ve yara iyileşmesine olumsuz etki göstermekle kalmayıp; ishal, kilo kaybı, yiyecek intoleransı gibi semptomlara sebep olmaktadır. Preoperatuar uygulanan KRT' nin oluşturduğu olumsuz etkiler postoperatuar uygulanan HBO tedavisi ile azalmaktadır. HBO ratlarda kolon anastamozu mekanik ve biyokimyasal parametreleri üzerine olumlu etki göstermektedir. 75
Özet (Çeviri)
VII- YABANCI DİLDE ÖZET SUMMARY THE EFFECT OF HYPERBARIC TREATMENT AN EXPERIMENTAL COLON ANOSTOMOSIS FOLLOWING PREOPERATIVE CHEMORADIOTHARAPY Despite of the improvements in preoperative staging, adjuvant therapy, and surgical techniques, local recurrence is considered as a major problem in colorectal cancer treatment. Treatment modalities for colorectal cancers are targeted to increase local control, to prevent recurrence and to provide long survivals. Local recurrence rates have been generally reported to come across 20- 45% even after curative surgery. For this reason, other multimodality treatment option like preoperative chemoradiation therapy (CRT) is used for Sphincter preservation and tumor down- staging. However, CRT has a negative effect on the healing of surgical wounds and increases the risk of anastomotic dehiscence. The purpose of this study is to investigate the effects of HBO treatment on colonic anastomoses after preoperative CRT in rats. 60 female Wistar-Albino rats, weighing between 150-200 grams, were divided into 5 equal groups. Left colon resection and anastomosis was performed with inverting 6/0 polypropylene sutures in all groups. Preoperative CRT was given to animals in Group 4 and postoperative HBO treatment was added to this regimen. Relaparotomy performed on postoperative day five and insitu bursting pressure was measured without detaching adhesions. Two cm of anastomotic segment was exiced and divided into two pieces. The first half was kept in 10% formalin for histopathological evaluation and other half was kept in -80°C for hydroxyproline evaluation. Significant weight loss was observed in CRT Groups and postoperative HBO treatment positively affected these symptomps. Bursting pressure levels significantly decreased in group 2 and 4 compared to controls and increased to levels in controls with HBO treatment. The anastomotic hydroxyproline content increased in all experimental groups compared to controls and partial decrease was observed after HBO treatment. Histopathological evaluation was not significant regarding to fibrosis on the anastomosis line. However, decrease in fibrosis was more prominent in group 5. As a consequence, not only does the preoperative CRT have a negative effect on anastomatic and wound-healing, but it also causes weight-loss, diarrhoea, food intolerance. Nevertheless the negative effect caused by preoperative CTR has been decreased by the post operative HBO treatment. HBO treatment has a possitive effect on biochemical and mechanical parameters of colonic anastomosis in rats. 76