Normal ve overektomi yapılmış dişi sıçanlarda pençe tercihi, serebral asimetri ve kan beyin bariyerinde rol alan faktörlerin lateralizasyonu
Paw prefence distribution, cerebral asymmetry and lateralization of blood brain barrier components in normal and ovariectomized femail rats
  1. Tez No: 156673
  2. Yazar: FAHRİYE MUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECİP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET IV Bu çalışmada normal ve overektomi yapılmış dişi sıçanlarda pençe tercih dağılımı araştırılarak:; pençe tercihi, serebral asimetri ve kan beyin bariyerinin asimetrik yıkımı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Sıçanlarda pençe tercihi besine uzanma testi ile saptanmıştır. Kan beyin bariyeri yıkımında konvülziyon ile akut hipertansiyon oluşturmak için pentylenetetrazol uygulandı. Makroskobik infarkt alanlarını belirlemek amacıyla 2,3,5-Triphenyltetrazolium chlorid vital boyası ile boyandı. Deney hayvanları, %62 sağlak, %24 solak ve %14 ambideksterdi. Sağlak ve solak sıçanlarda sağ ve sol hemisferler arasında kan beyin bariyerinin yıkımım gösteren, farklı yoğunlukta infarkt alanları makroskobik olarak tespit edildi. Sıçanlarda pençe tercihi dağılımımn şansa bağlı dağılım göstermediğini destekler nitelikte olduğu belirlendi. Sağ ve sol hemisferlerde kan beyin bariyeri permeabilitesi ile pençe tercihi arasında bir ilişki olduğu saptandı. Bu bulgular ışığında sıçanlarda pençe tercihi, serebral asimetri ve kan beyin bariyerinin asimetrik yıkımı arasında ilişki olabileceği tespit edildi. Normal ve overektomi yapılan hayvanlarda asimetrik fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During this research, the normal and ovariectomized female rats were observed and their choice of using which claw to get food was studied. Here, the below mentioned subjects were covered, cerebral asymmetry and lateralization of blood brain barrier. The rats choice of using their claws to get food was tested by giving them some food. The rats were given pentilenetetrazol i.p. to supply hypertension for lateralization of blood brain barrier. The rats were dyed with 2,3,5- Triphenyltetrazolium chlorid vital in order to clarify their macroscobic infarct area. The animals that were used in this experiment were 62% right handed, %14 ambidecstery and 24% left handed. During studying with right handed and left handed rats, it was defined macroscobically that, there were infarct areas in different ratios which show the lateralization of blood brain barrier between the right and the left hemispheres. It was defined that, the rats' choosing which claw to use is not by chance. It was found that there was a relation between the permeability of blood brain barrier of right and left hemispheres and the preference of either claws. According to the data obtained from this experiment ; it was seen that there might be a relation between the preference of claws and serebral asymmetry and cerebral asymmetry and lateralization of blood brain barrier.