Atlarda egzersiz öncesi ve sonrası sistolik ve diyastolik fonksiyonların doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of systolic and diastolic functions by doppler echocardiography in the horses before and after exercise
  1. Tez No: 156674
  2. Yazar: MELAHAT TOKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT SAĞMANLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
64 ÖZET Atlarda egzersiz öncesi ve sonrası sistolik ve diyastolik fonksiyonların Doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi Bu araştırma, atlarda egzersiz öncesi ve sonrası, sistolik ve diyastolik fonksiyonları incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, yaşlan 5-16 arasında değişen, sağlıklı ve farklı ırklardan oluşan 20 at üzerinde egzersizin kalp fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik oluşturup oluşturmadığına bakıldı. Atlarda egzersiz sonrası Doppler tekniği ile sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarına ait çalışmalara rastlanmaması bu konunun seçiminde tercih nedeni olmuştur. Atların hepsi; M mode, B mode (iki boyutlu) ve renkli Doppler ekokardiyografik yöntemle ve 2.5 mHz'lik prob kullanılarak bakıldı. Parasternal uzun - kısa kesitlerden, apikal görüntülerden atrioventriküler kapakların anatomik yapısı ve kapak düzeyindeki kan akım hemodinamiği değişiklikleri siyah - beyaz ve renkli görüntülendi. Atların tümünde egzersizden önce ekokardiyografik muayene daha rahat uygulanarak sağ ve sol göğüsten çalışma yapılıp bu değerler karşılaştırılırken egzersiz sonrasında yalnız sağ göğüsten çalışma yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY Evaluation of systolic and diastolic functions by Doppler echocardiography in the horses before and after exercise The main purpose of this research is to examine the systolic and diastolic functions of the horses before and after the exercises. In this research, it has been obser\ ed whether the exercises have caused any changes on the heart functions of 20 horses which are between 5 and 16 years old, healthy and from different races. The reason why this topic has been decided is that no research was found about the functions of right and left ventricles after the exercises of the of the horses with the help of Doppler method. All the horses were examined by means of transducers that have the speed of 2.5 mHz with the help of M mode, B mode (2 dimentional) and colour Doppler echocardiography methods. Parasternal short-long cross section, anatomic structure of atrioventricular lids from the apical views and the changes of the level of the blood flowing hemodynamic were illustrated in black, white and colour. While echocardiographic exemination on the right and left bosoms of the horses were easily done and these data were compared before the exercises of (he horses, the study only on the right chest was done after the exercises of the horses.