Kontrollü hipotansiyon uygulamasında tiva ve inhalasyon anestezi uygulamalarının karşılaştırılması
A comparison of tiva and inhalation anaesthesia procedures in controlled hypotension procedure
- Tez No: 156688
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÜZELDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VI-OZET Bu çalışmanın amacı, operasyon alanındaki kanamayı azaltmak ve böylece cerraha daha iyi bir görüş alanı sağlamak için uygulanan kontrollü hipotansiyon uygulamasında TİVA ve inhalasyon anestezisini karşılaştırmaktı. Mastoidektomi ve timpanoplasti operasyonu geçirecek 40 hasta, rasgele 2 gruba ayınldı. Birinci gruba TİVA, ikinci gruba inhalasyon anestezisi uygulandı. İndüksiyonda, her iki gruptada hastalara 2 mg/kg propofol, 1 ug/kg fentanil, 0.1mg/kg Vekuronyum Bromid İV yavaş infüzyonu yapıldı. İdamede TİVA grubunda 6-8 mg/kg/sa propofol infüzyonu, 1 ug/kg/sa fentanil, 3 1/dk O2 ve 3 1/dk N2O inhalasyon yolu ile verildi. Kontrollü hipotansiyon uygulaması, TİVA grubunda propofol infüzyonu 10-16 mg/kg/sa'e artırılarak yapıldı. İnhalasyon anestezisi uygulanan grupta ise idamede 1-2 MAC sevoflurane, 1 ug/kg/sa fentanil, 3 1/dk O2 ve 3 1/dk N2O inhalasyon yolu ile verildi. Kontrollü hipotansiyon uygulamasında 2-4 MAC sevofluran inhalasyonu uygulandı. Kanamanın cerrahın görüş alanını engelleyebileceği düşünüldüğü zamandan yaklaşık 10-15 dakika önce kontrollü hipotansiyon uygulamasına geçildi. Her iki grupta kontrollü hipotansiyon sırasında OAB 50-70 mmHg olacak şekilde planlandı. Hipotansiyon uygulamasında gerektiğinde nitrogliserin infüzyonu (0.5-4 ug/kg/sa) sürekli verildi. Çalışma bulgularımız kontrollü hipotansiyon sırasında kan basıncı, nabız, NİCO, EtCC«2 basınçları, CVP, Vücut ışılan, saatlik idrar çıkışları, operasyon süreleri ve kontrollü hipotansiyon süreleri iki grup arasında benzerdi. TİVA'da operasyon süresi ortalama 199.50 dk, kontrollü hipotansiyon süresi 56.25 dk, inhalasyon anestezisi grubunda, operasyon süresi ortalama 216 dk, kontrollü hipotansiyon süresi 58 dk olarak bulunmuştur. Nitrogliserin gereksinimi TİVA grubunda ortalama 5625 ug'dı. İnhalasyon anestezisinde ise nitrogliserin kullanımı 1743.75 ug oldu. Sonuç olarak, TİVA ile inhalasyon anestezisini kontrollü hipotansiyon uygulamalarında karşılaştırdığımızda her iki grup benzer hemodinamik özellikler göstermekte olup uygun hasta seçimi ve uygun monitorizasyonla her iki yöntemin kontrollü hipotansiyonda güvenle kullanılabileceği kanısına vardık. 60
Özet (Çeviri)
VII -SUMMARY A COMPARISON OF TWA AND INHALATION ANAESTHESIA PROCEDURES IN CONTROLLED HYPOTENSION PROCEDURE The aim of this study was comparing TIVA and inhalation anaesthesia in controlled hypotension procedure to reduce bleeding at the operation site and even though to provide better visual field for surgeon. 40 patients undergoing mastoidectomy and tympanoplasty operation were randomized in two groups. TIVA was applied to the first group and inhalation anaesthesia to the second group. At induction, a slow IV infusion with 2 mg/kg propofol, 1 ug/kg fentanil and 0.1 mg/kg vekuronyum bromid was given to both groups. 6-8 mg/kg/h propofol and 1 ug/kg/h fentanil infusion and 3 lt/min O2 and 3 lt/min N2O inhalation was administired to TWA group as maintenance. Controlled hypotension procedure was made with increasing propofol infusion to 10-16 mg/kg/h in TTVA group. In inhalation anaesthesia group, the maintenance was carried out with 1 ug/kg fentanil infusion and 1-2 MAC sevoflurane, 3 lt/min O2 and 3 lt/min N2O inhalation. 2-4 MAC sevorane inhalation was applied at controlled hypotension procedure. Controlled hypotension procedure was started fifteen minutes before the time when it was concluded that the bleeding may restrict surgeon's visual field. In both groups, nitroglyserin infusion was administired continuosly at a dose 0.5^4 ug/kg/h during controlled hypotension procedure to maintain mean arterial blood pressure at a range 50-70 mmHg. The findings of our study like blood pressure, heart rate, NICO, EtCCte pressure, body temperature, CVP, hourly urine output, operation time and controlled hypotension time were similar in the both study groups. The operation and controlled hypotension times were median 199.50 and 56.25 minutes in TIVA group. The operation and controlled hypotension times were median 216 and 58 minutes in inhalation anaesthesia group. The amount of nitroglyserin consumption was median 5625 ug in TWA group and 1743.75 ug in inhalation anaesthesia group. In conclusion, we compared TTVA and inhalation anaesthesia in controlled hypotension procedures. Hemodynamics of two groups were similar. We decided that two procedures are safely applicable with proper patient selection and monitorization. 61