A Case study for soil improvement: Konya Alaeddin Mosque
- Tez No: 15670
- Danışmanlar: PROF.DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ZEMİN İYİLEŞTİRMESİ İÇİN BİR VAKA ANALİZİ : KONYA ALAEDDİN CAMİİ ÖZET Mevcut mühendislik yapılarında temel zemininden kaynaklanan deformasyonlar genelde üst yapıda oluşan çatlaklar şeklinde gözlenmektedir. Bu durum yığma ve kargir yapılarda daha da belirlidir. Bu durumda temel zemininin yerinde iyileştirmesi ilk yaklaşım olarak belirmektedir. Ancak, çoğu durumda problemi doğru olarak tanımlayıp ona göre hareket etmek önem kazanmaktadır. Bu açıdan, Konya Alaeddin Camii bir vaka analizi olarak incelenmiştir. Problemin tanımlanmasına yardımcı olmak amacıyla zemin koşulları ve vaka tarihçesi özetlenmiştir. Problemlerin caminin temellerinin farklı oturmalarından kaynaklandığı belirlenmiştir. Gelecekteki değerlendirmelere bir baz oluşturması amacıyla uygulanan iyileştirme yöntemleri tartışılmış ve bir modelleme çalışması sunulmuştur. Sonuç olarak, literatürde verilen benzer vakalar gibi Konya Alaeddin Camii vakası da deformasyonlara kaynak teşkil eden nedenlerin ortadan kaldırılmasının herhangi bir girişimde bulunmaktan daha önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A CASE STUDY FOR SOIL IMPROVEMENT : KONYA ALAEDDİN MOSQUE ABSTRACT The deformations resulting from foundation subsoil on the existing engineering structures are observed usually as cracking of the superstructure. This is even more evident for masonary and stone structures. The approach for rehabilitation of such problems usually concentrate on the in-situ improvement of foundation subsoil. However, it appears that for most of the cases it is more important to identify the cause of the problem properly and to act accordingly. In this respect, Konya Alaeddin Mosque is investigated as a case study. The subsoil conditions and the case history of the structure is summarized in order to identify the problem. It appeared that the mosque had suffered form differential settlement of the foundations. Consequently, the implemented soil improvement techniques are discussed and a modelling study is presented in order to form a basis for future evaluations. As a result, the case study of Konya Alaeddin Mosque, as well as the other similar cases reported in the literature, revealed that it is much more important to abolish the causes which results the deformations rather than taking any prompt action.