A Comparative study for the laterally loaded pile analysis
- Tez No: 15669
- Danışmanlar: PROF.DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İÜ YATAY YÜKLÜ KAZIK ANALİZ YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRMASINA AİT BİR ÇALIŞMA ÖZET Yatay yüklü kazık analizi zemin ve yapı elemanları arasındaki etkileşim dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Bu amaçla, son 40 yıl içerisinde uygulanan Batı metodları ve son Rus şartnamesince öngörülen hesap yöntemi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırmalı çalışma içerisinde incelenen hesap yöntemleri ile en az bir adet temsili örnek problem çözülmüştür. Karşılaştırmalar genelde, örnek problemlerden elde edilen sayısal değerlere dayandırılmıştır. Karşılaştırmanın sonunda projelendirmeninin bu çalışma içerisinde sunulan yöntemlerin herhangi biri seçilerek yapılması halinde ne miktarda proje farklılıklarının ortaya çıkabileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A COMPARATIVE STUDY FOR THE LATERALLY LOADED PILE ANALYSIS ABSTRACT Laterally loaded pile analysis should be carried out considering the interaction between soil and structure. For this purpose, the western methods of analysis implemented for the last 40 years and the last Russian specification on pile foundations are comparatively evaluated. At least one illustrative example is solved out for each method of analysis presented herein. The comparisons are basically relied upon the numerical values obtained from the illustrative examples. At the end of each comparison, the design variation between implementation of these methods of analysis is briefly evaluated.