A Package treatment unit for intermittently flowing wastewaters
  1. Tez No: 15671
  2. Yazar: TAMER ATABARUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KRİTON CURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI ÖZET Kesikli akan atıksuları biyolojik arıtma tesislerinde arıtmak başlatma periyodundaki zorluklardan dolayı önemli sorunlar arzetmektedir. Genelde bu tip atıkların kimyasal yöntemlerle arıtılması önerilmesine rağmen bu yöntemlerin maliyetlerinin fazla olması ve yüksek nitelikli personel gerektirdikleri için kolaylıkla uygulanamamaktadırlar. Bu çalışmada söz konusu sorunun çözümü için daha önce Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde geliştirilen havalandırmalı dolgu malzemeli kolon ve eğik düzlemli çöktürücüden oluşan sistem denendi. Çalışmada her biri 20 L/gün debiyle çalıştırılan iki model takriben üç aylık bir süre ile çalıştırıldı. Bu süre içinde havalandırma prosesine devam edilmesine rağmen sistemler 15 ile 30 gün atıksu ile beslenmediler. Tekrar beslendiklerinde ise ilk andan itibaren tatminkar bir arıtma sağladıkları görülmüştür. Otuz günden daha uzun beslenmeme periyodları neticesinde ne gibi sonuçlar elde edileceği araştırma konusudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Biological wastewater treatment of intermittently flowing wastes is a serious problem which has not been solved in a satisfactory way yet. Chemical methods recommended to be used; although they may give satisfactory results, they are usually expensive and need high qualified personnel. In an attempt to find a solution to this serious problem an investigation related to the performance of the aerated packed column-inclined plate settler combination -a system developped by the Department of Civil Engineering of Boğaziçi University- under intermittently flow conditions was examined. Two similar models were operated for a period more than three months with a no feed period of 15 and 30 days, respectively. The obtained results proved that the system can perform satisfactorily for no feed periods as large as 30 days. Performance for longer no feed periods is subject of future investigation.