Bispektral indeks monitorizasyonu altında iki farklı anestezi uygulamasının nöroendokrin ve hemodinamik yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of two different anesthesia application to the neuroendocrine and hemodynamic responses under bispectral index monitorization
  1. Tez No: 156714
  2. Yazar: ABDULKADİR ATIM
  3. Danışmanlar: DR. SİBEL POCAN, PROF.DR. MERİH GÖKBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI. ÖZET BÎSPEKTRAL İNDEKS MONİTORİZASYONU ALTINDA İKİ FARKLI ANESTEZİ UYGULAMASININ NÖROENDOKRİN VE HEMODİNAMİK YANIT ÜZERİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Anestezi ve cerrahi uygulamalara bağlı laringoskopi, endotrakeal entübasyon ve cilt insizyonu gibi noksius uyaranlar insan organizmasında otonomik ve hormonal nöroendokrin stres yanıta neden olurlar. Otonomik cevapta, katekolamin artışına bağlı hemodinamik parametrelerde artış görülürken; endokrin cevapta, katabolik hormon düzeylerinde artış (adrenalin, noradrenalin, kortizol) ve anabolik hormon düzeylerinde (insülin, testosteron vb.) inhibisyon görülür. Anestezinin temel işlevlerinden biri endotrakeal entübasyon ve cerrahi travmaya otonomik ve nöroendokrin stres yanıtın baskılanmasıdır. Bu yanıtın baskılanmasında; değişik etkenlerin yanında, anestezi derinliğinin sağlanması en önemli faktördür. Biz çalışmamızda, indüksiyonda iki farklı anestezi yönteminin (TİVA ve VİMA), endotrakeal entübasyon (T4) ve cilt insizyonu (T6) sonrasında oluşan, otonomik ve hormonal nöroendokrin stres yanıt üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya dahil edilen olguları TİVA (total intravenöz anestezi) ve VİMA (volatil indüksiyon ve idame anestezisi) uygulamak üzere rast gele iki gruba ayırdık. VİMA grubunda sevofluran, TİVA grubunda ise propofol+remifentanil kullandık. Anestezi derinliğini ölçmek için BİS (bispektral indeks) monitorizasyonundan yararlandık. Her iki grupta otonomik yanıtın değerlendirilmesinde, KAH (kalp atım hızı) ve OAB (ortalama arter basıncı) ölçümlerini; hormonal yanıtın değerlendirilmesinde ise plazma kortizol ve noradrenalin düzeylerini ölçtük. KAH ve OAB preoperatif (bazal) (T0), endotrakeal entübasyon sonrası (T4) ve cilt insizyonu sonrası (Te) zamanlarında ölçtük. Kortizol ve noradrenalin düzeylerini preoperatif (S0), endotrakeal entübasyon sonrası (Sı) ve cilt insizyonu sonrası (S2) zamanlarda ölçtük. Çalışmamızda her iki grupta BİS değerlerinin endotrakeal entübasyon ve cilt insizyonu sonrasında cerrahi girişim için önerilen sınırlar içinde (45-60) kaldığını bulduk. OAB ve KAH ölçümlerinin TİVA grubunda, anestezi öncesi bazal (T0) 48değerlere kıyasla anlamlı düşük olduğunu gözlemledik (p0.05). Hormonal stres yanıtın TIVA grubunda daha fazla olmak üzere her iki grupta da baskılandığını bulduk. Sonuç olarak; çalışmamızda VİMA (sevofluran) uygulamasının, hemodinamiyi bozmadan noksius uyaranlara karşı gelişen hormonal yanıtın kontrolünü sağlayan emniyetli bir indüksiyon yöntemi olduğunu saptadık. Bu emniyetli indüksiyon yönteminin, noksius uyaranlara duyarlı olan yüksek riskli (hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı gibi) olgular için de alternatif bir uygulama olabileceğini düşünmekteyiz. 49
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE COMPORASION OF THE EFFECTS OF TWO DIFFERENT ANESTHESIA APPLICATION TO THE NEUROENDOCRINE AND HEMODYNAMIC RESPONSES UNDER BISPECTRAL INDEX MONITORIZATION Noxious impulses like laryngoscopy, endotracheal intubation and skin incision, performed during the anesthesia and surgical procedures, cause autonomic and hormonal neuroendocrine stress response in human organism. While hemodynamic parameters increase due to cathecolamines in autonomic response, catabolic hormone levels (adrenaline, noradrenaline, cortisole) increase and anabolic hormone levels (insuline, testosterone) are inhibited in endocrine response. One of the basic purpose of anesthesia is to depress onto autonomic and neuroendocrine stress response during endotracheal intubation surgery. This effect can be ensured by the depth of the anesthesia as well as other factors. In our study, we intended to compare the effects of two different anesthesia methods (TIVA=total intravenous anesthesia and VIMA=volatile induction and maintenance anesthesia) onto the autonomic and hormonal neuroendocrine stress responses occurred following endotracheal intubation and skin incision. We randomly separated the patients into two groups according the aneststhesia performed as TIVA and VIMA. Sevofluran was used in VIMA and propofol+remifentanil in TIVA groups. BIS (bispectral index) monitoring was used to measure the depth of anesthesia. HR (heart rate) and MAP (mean arterial pressure) were assessed for the autonomic response and cortisole and noradrenaline levels in plasma were measured for the evaluation of hormonal response in both groups. HR and MAP were measured preoperatively (T0), after intubation (T4) and after skin incision (To). Cortisol and noradrenaline were measured preoperatively (S0), after endotracheal intubation (SO and after skin incision (S2). At the end of the study, we found out that BIS values stayed within the limits of ranges (45-60) recommended for surgical procedures in both groups after the endotracheal intubation and skin incision.