Ektopik odak ablasyonu yapılan hastalarda anestezi derinliğinin işlem süresi ve başarısı üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of anesthesia depth on duration and overall success of the procedure in patients undergoing ectopic focus ablation.
  1. Tez No: 706689
  2. Yazar: LALEŞ TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HEVES KARAGÖZ, DOÇ. DR. BAŞAK AKÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Elektrofizyolojik çalışma; aritmilerin tanısının konulması, risk derecelendirilmesi ile tanı ve tedavisi için etkin ve güvenilir bir işlemdir. Elektrofizyoloji laboratuvarlarında ablasyon yapılacak hastalarda hastanın tedaviye uyumunu, konforunu sağlayacak ve hemodinamik olarak stabilitesini sağlayacak bir anestezi yöntemi seçmek tedavinin başarısı açısından oldukça önemlidir. Önceki yıllarda ablasyon yapılacak hastalar derin sedasyon altında tedavi edilmiş olsa da son yıllarda hastanın konforu ve işlemin stabilitesi açısından daha güvenilir bir yöntem olan genel anestezi yöntemi tercih edilmektedir. Ancak anestezik ajanların kullanımı aritmilerin indüklenebilirliğini azaltıp, işlem sırasında hemodinamik destek ihtiyacını arttırabilmektedir. Biz de gözlemsel prospektif nitelikte tasarladığımız çalışmamızda perioperatif anestezi kayıtlarını inceleyerek farklı BİS değerlerinin haritalama süresi ve işlem başarısı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra Ocak 2020 – Nisan 2021 tarihleri arasında genel anestezi altında ektopik odak ablasyonu yapılan hastalar BIS değerlerine göre gruplandırılarak haritalama süresi, işlem süresi, işlem sonu EKG ritmi, işlem sürecinde vazopressör veya proaritmojenik ajan ihtiyacı ve işlem sonrası üçüncü ayında EKG ritmi kontrol edilerek anestezi derinliğinin işlem başarısı üzerindeki etkisine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Electrophysiological study is an effective and reliable procedure for diagnosis, risk assessment, diagnosis and treatment of arrhythmias. In patients who will be ablation in electrophysiology laboratories, choosing an anesthesia method that will ensure the patient's adaptation to treatment, comfort and hemodynamic stability is very important for the success of the treatment. Although in previous years, ablation patients have been treated under deep sedation, in recent years, the general anesthesia method, which is a more reliable method in terms of patient comfort and stability of the procedure, is preferred. But the use of anesthetic agents can reduce the inducibility of arrhythmias and increase the need for hemodynamic support during the procedure. In our observational prospective study, we aimed to examine the effect of different BIS values on mapping time and process success by examining perioperative anesthesia records. After the approval of the ethics committee, the patients who underwent ectopic focal ablation under general anesthesia between January 2020 and April 2021 were checked for mapping time, duration of the procedure, ECG rhythm at the end of the procedure, the need for vasopressor or proarrhythmogenic agents during the procedure, and the ECG rhythm in the third month after the procedure. The effect of the depth of anesthesia according to patient's BIS score on the success of the procedure was examined.