Kardiyak cerrahide yüksek doz fentanil ile inhalasyon anestezisinin post-perfüzyon injürisi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of inhalation anesthetics and TIVA on post-perfusion injury in cardiopulmonary by-pass surgery
  1. Tez No: 156741
  2. Yazar: MURAT KUYUMCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERİH GÖKBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET KARDİYAK CERRAHİDE YÜKSEK DOZ FENTANİL İLE İNHALASYON ANESTEZİSİNİN POST-PERFÜZYON İNJÜRİSİ ÜZERİNE ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Çalışmamızda; açık kalp cerrahisi ile öpere edilecek olgularda, farklı iki anestezi yönteminin (inhalasyon ve TİVA), iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkilerini araştırdık. Bu araştırma ile, açık kalp cerrahisinde uygulanan iki farklı anestezi yönteminin miyokard koruması üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma kardiopulmoner bypass altında öpere olan 59 oiguda gerçekleştirildi. Çalışmaya alınan olgular rastgele 3 gruba ayrıldı. Grup I (n= 20 Desfluran), Grup II (n= 20 Sevofluran) ve grup lll'e Total İntravenöz Anestezi (n= 19 TİVA) uygulandı. Grup I ve II inhalasyon grubu, Grup III TİVA grubu olarak alındı. Hastalara standart preoperatif hazırlık ve 5 mg Diazepam ile premedikasyon yapıldı. Anestezi indüksiyonu için, 2 mg/kg propofol ve 10-25 mcg/kg fentanil sitrat verildi, 0.1 mg/kg veküronyum ile kas gevşemesi sağlanarak entübasyon gerçekleştirildi. Grup l'e 1 - 4 mcg/ kg/ saat iv infüzyon ile fentanil sitrat ve 1 - 3 MAC desfluran, grup ll'e 1 - 4 mcg/ kg/ saat iv infüzyon ile fentanil sitrat ve 1 - 1.5 MAC sevoflurane, grup lll'e 0.3 -12 mcg/ kg/ dakika iv infüzyon ile fentanil sitrat ve 0.07 mg/ kg/ saat iv infüzyon ile midazolam verilerek anestezi idamesi sağlandı. Olgulara pulsatil perfüzyon pompası ile aynı marka arteriel filtre uygulandı. Perfüzyon startejisi ortalama arteriel basınç 60-80 mmhg olacak şekilde pompa devir sayısı düzenlendi. Bunu sağlamak için; kg/m2'ye 2.4 It/dk akım olacak şekilde pompa devir sayısı ayarlandı. Hastalar orta hipotermi altında öpere edildiler (28-32°C). Olgulara, indüksiyonu takiben sağ internal juguler ven kanülasyonu ile pulmoner arter kateteri uygulandı. Pulmoner arter ve pulmoner kapiller uç basınçları ölçülerek kaydedildi. Non-invazif kardiyak output cihazının probunun 76endotrekeal tüpe takılmasıyla CO, SV, SVR ve PVR değerleri, pompa öncesinde (To), pompa çıkışı 10. dakikada (T-ı) ve 20. dakikada (T2) ölçüldü. Tüm olgulardan operasyon süresince, 30 dakika aralıklarla arteryal kan örneği alınarak, arteryal kan gazı takibi yapıldı. Olgulardan, preoperatif dönemde (So), postoperatif 2nd saatte (S-ı) ve postoperatif 24ncü saatlerde (S2) arteriel kan örnekleri alınarak; IL-6, IL-8 ve TMF-a ile AST, ALT, CK-MB ve cTnl düzeyleri ölçülerek kayıt edildi. Çalışmamızda, inhalasyon (grup I ve grup II) ve TİVA (grup III) gruplarında miyokardial hücre hasarının değerlendirilmesinde önemli gösterge olan, serum CK-MB, cTnl, splanknik dolaşım hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan serum AST, ALT değerleri ve bunlara paralel olarak KPB'da iskemi-reperfüzyon sonucu oluşan inflamasyona karşı salınan proinflamatuvar sitokinlerden TNF-cc, IL-6 ve IL- 8 düzeylerinin pompa öncesine kıyasla, pompa sonrası 2. ve 24. saatte benzer şekilde arttığını gözlemledik (p< 0,01). Sonuç olarak; bu bulgularla KPB sırasında oluşan iskemi-reperfüzyon hasarının önlenmesinde ve farmakolojik önkoşullama sağlanmasında, inhalasyon ve TİVA anestezisinin birbirine kıyasla üstünlüğü olmadığı kanaatine vardık. Açık kalp cerrahisinde iskemireperfüzyon hasarının en aza indirilmesi veya önlenmesinde; tek başına anestezi yönteminin yeterli olmadığı, diğer miyokard koruma yöntemleri yanında pompa ve aortik kros klemp süresinin kısa olmasının, cerrah ve anestezistin bilgi ve deneyimlerinin de önemli olduğunu düşünmekteyiz. 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON THE EFFECTS OF INHALATION ANESTHETICS AND TIVA ON POST-PERFUSION INJURY IN CARDIOPULMONARY BYPASS SURGERY In our study, we searched the effects of inhalation anesthesia and TIVA on ischemia-reperfusion injury during cardiopulmonary surgery(CPBS). We aimed to compare the effects of two different anesthetic methods on myocardial protection. We study were performed in 59 patients under open heart surgery. The patients were divided into three groups randomly. There were given desflurane in group I (n=20), sevoflurane in group II (n=20) and TIVA in group III (n=19) patients. The patients were prepared for operation with standart method and were 5 mg Diazepam premedicated preoperatively. There were given to patients 2 mg kg“1 propofol, 10-25 meg kg”1 fentantyl for induction. Patients were intubated after 0.1 mg kg“1 vecuronium bromide injection. There were given to group I 1-4 meg kg”1 h“1 fentanyl by infusion and 1-3 MAC desflurane, to group II 1-4 meg kg”1 h“1 fentanyl by infusion and 1-1.5 MAC sevoflurane and to group III 0,3-12 meg kg”1min“1 fentanyl and 0,07 mg kg”1h"1 by iv infusion for maintenance of anesthesia. During the CPB perfusion pressure was hold same level (60-80 mmHg) in all patients. Patients were operated under moderate hypothermic (28-32°C) condition. Right juguler vein were canulated with 7F pulmonary artery cathater (PAC) in all patients. PAP and PCWP were measured and recorded. CO, SVR, SV and PVR were measured by non-invasive CO monitor, wich was connected to endothracheal tube. CO, SVR, SV and PVR were measurements were done before (To), 10 minutes after (Tv), and 20 minutes after (T2) CPB. Blood samples were taken during the operation, wery 30 minutes to analyse ABGs. Arterial blood samples were taken in preoperatif period (So), and second hours (Si), 24th hours (S2) in post-pump period. Serum AST, ALT, CK-MB, cTnl and proinflammatory cytokine levels (IL-6, IL-8 and TNF-oc) were analysed in blood samples. 78In our study we observed to increase in serum CK-MB and cTnl levels in all groups at second and 24th hour after CPB. These parametres indicate myocardial cell damage after ischemia-reperfusion injury. Similarly, serum ALT and AST levels increased in second and 24.th hours in CPB. Proinflammatory cytokines in inhalation on anesthesia group (Grup I and grup II) and TIVA group (group III). We concluded that; there were no differences between inhalation anesthesia and TIVA, above myocardial protective and pharmacological preconditioning effects in CPBS. 79