Expectations about counseling: an instrument study
  1. Tez No: 15675
  2. Yazar: İLHAN ŞANVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİHA ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
VI ÖZET Bu yüksek lisans tezi, TinsIey tarafından I960' de geliştirilmiş“Expectations About Counseling - Brief form,, (ERC-6), (Psikolojik Danışmanlık Hakkındaki Beklentiler - Kısa form)”unun Türkçeye uyarlama çalışmasıdır. Çalışma üç aşamada tamamlanmıştır] ERG S' n in dilsel eşdeğer I iği., ERC-B Türkçe formunun güvenirliği ve EfiC-B Türkçe formunun faktör analizi. Çalışmanın ilk aşamasında orijinal İngilizce EflC-B formu ve çevirimi yapılan Türkçe formu her iki dili de iyi bilen (iki dilli), 86 lise öğrencisi üzerinde denendi. İstatistiksel analizler, Çekicilik (Attractiveness) alt ölçeği hariç, İngilizce ve Türkçe form arasında anlamlı bir farklılık olmadığını gösterdi. ERC-B Türkçe formunun iç tutarlılık güvenirliği 336 üniversite öğrencisinin oluşturduğu örnek I em grubunda denendi. Düzeltilmiş madde-top lam (Corrected item-total) ve alfa (Cronbach Alpha) ilişki katsayıları her bir alt ölçek için tatmin edici düzeyde bulundu. ERC-B Türkçe formunun faktör analizi madde ve alt ölçek düzeyinde gerçekleştirildi. Rlt ölçek düzeyindeki faktör analizi sonuçları üç faktör ortaya koyarken, madde düzeyindeki faktör analizi sonuçları dört faktör ortaya çıkarmıştır" Orijinal form üzerinde daha öncedenVII yapılan faktör analizi sonuçları i İç kıyaslandığında yüksek düzeyde benzer alt ölçeklerin aynı' faktörde toplandığ ı görü Idü. Sonuç olarak, bu çalışma EflC-B Türkçe formunun dilsel eşdeğeri iği, iç güuenirliği ve yapı geçerliğini ispatlayan bulguların elde edilmesini sağlamıştır. Bu araç bilhassa Türk gençlerinin beklentileri ile diğer kültürlerin gençlerinin Psikolojik Danışmanlık hakkındaki beklentilerinin karşılaştırılması konusunda araştırma amacı ile kul lanı I ab i I ir.
Özet (Çeviri)
IV BBSTRBCT This master thesis is a study on the Turkish adaptation of the Expectations Rbout Counseling - Brief form (ERC-B), developed by Tinsley in 1980, The study was carried out in three phases; the transliteral equivalence of the ERC-B, the reliability of the Turkish EfiC-B and factor analysis of the Turkish EfiC-B. In the first phase of the study, the original English and translated Turkish forms of the ERC-B were tested on 86 bilingual subjects. The statistical analysis indicated no significant differences between the English and Turkish forms, except for the Rttrac.t iveness subscale. The internal consistency reliability of the Turkish ERC-B was examined on a sample of 336 university students. Corrected item-total and alpha correlations were found to be satisfactory for each subscale, Factor analysis of the Turkish ERC-B was examined for both item and sccile-leuel. Results of the item-level factor analysis indicated four factors, although scale- level factor analysis produced three as most stable. Comparing the results of factor analysis of this study with previously conducted factor ana I ys i s.studies on theoriginal form, it was s«en that highly similar suhscales are loaded on the same factors. in conclusion, this study provided evidence for the transliteral equivalence, internal consistency and construct validity of the Turkish form of the ERC-B, The instrument may be used for research purposes; particularly for comparing expectations about counseling of Turkish youth with youth of other cultures.