The Validity and reliability study of Turkish form of parental acceptance rejection questionnaire
  1. Tez No: 15676
  2. Yazar: TANSEL ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuğun annesiyle olan ilişkisini nasıl algıladığını, ölçen Aile Kabul ve Reddetme Ölçeği Türkçe formunun yapı geçerliğini destekleyen veriler sağlamaktır. Bu ölçeğin aslı Rohner, Saavedra ve Granum (1980) tarafından geliştirilmiştir. Ölçek toplam 60 maddeden meydana gelen dört alt ölçekten oluşur, i) Sevgi 2) Saldırganlık ve Kin 3) İlgisizlik ve İhmal 4) Ayrıştırılmamış Reddetme Ölçeğin güvenirlik katsayıları Polat (1988) tarafından saptanmış ve şimdiki çalışmada ölçeğin yapı geçerliliğini saptamak için çocuk tarafından algılanan reddedilme ile bağlantılı değişkenlerin ilişkileri araştırılmıştır. Bu değişkenleri ölçen ölçeklerden bazıları şunlardır: 1) Piers Harris' in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği 2) Durumluk -Sürekli Kaygı Envanteri, Sürekli Kaygı Skalası 3) Çocuklarda Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği 4) Akademik Başarı Algılanan aile hayatı tutumlarını ölçmek üzere Aile Hayatı Tutum Ölçeğinin Faktör 1: Aşırı Koruyuculuk, Faktör 2:Demokrasi, Faktör 3: Annenin Ev Kadınlığı Rolünü Reddetmesi, Faktör 4: Aile İçi Çatışma, Faktör 5: Sıkı Baskı ve Disiplin Boyutları kullanılmıştır. 344 kız ve erkekten oluşan örneklem grubu, aşağı, orta ve orta üstü sosyo ekonomik seviyeleri temsil eden dokuz okuldan meydana gelmiştir,PARQ skorları dört gruba bölünmüş ve dört farklı seviyede algılanan reddedilme grubu oluşturulmuştur. Bu dört değişik seviyedeki reddedilme ile diğer değişkenlerin ilişkileri tek yönlü varyans analiziyle işleme sokulmuştur. ANOYA sonuçları. PARQ da yüksek sonuçlar alan öğrencilerin Sürekli Kaygı Skalası, Çocuklarda Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği, PARI Annenin ve Ev Kadınlığı Rolünü Reddetmesi, Aile İçi çatışma ve Sıkı Baskı ve Disiplin alt boyutlarından anlamlı bir şekilde yüksek skorlar aldıklarını göstermiştir. Buna ek olarak, PARO dan yüksek sonuçlar alan öğrencilerin Piers Harris Çocuklarda öz Kavramı Ölçeği, PARI Demokrasi alt boyutu ve Akademik Başarıda anlamlı olarak düşük sonuçlar aldıkları görülmüştür. PARI Aşırı Koruyuculuk alt boyutları ile PASÛ skorları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış, bu sonucu t- testi ve Pearson çarpımlar katsayısı da desteklemiştir. Yapı geçerliğine başka bir destek ise faktör analizinden gelmiştir. Faktör analizinde maddelerin iki faktörde kümelendikleri ve maddeler yakından incelendiğinde bu faktörlerin kabul ve reddedilme şeklinde isimlendirilebilecekleri görülmüştür. Güvenirlik çalışmalarında, iki üç haftalık bir aradan sonra test tekrar test katsayısı.70 olarak saptanmış, iç tutarlık için kullanılan Cronbacb Alpha katsayısı.95 olarak bulunmuştur. Madde artan korelasyonları 28 ve 50 nolu maddeler dışında.34 ve 67 arasında değişmiş, 28 ve 60 nolu maddelerin korelâsyonları düşük olduğu için ölçekten çıkartılmaları tavsiye edilmektedir. Bu sonuçlar ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to provide supporting evidence for the construct validity of the Turkish Parental Acceptance Questionnaire (PARQ) which gives information about the child's perception of the way his/her mother treats him/her. The original instrument was developed by Rohner, Saavedra and Granum in 1980. The instrument consists of four subscales including a total of 60 item3. These subscales are l)warmth 2)aggression-hostility 3) indifference-neglect 4) undifferentiated rejection. The reliability coefficients of the instrument were calculated by Polat (1988) and in order to assess its construct validity, in the present study, the relationship of perceived parental rejection and some outcome variables and perceived parental attitudes were investigated. The instruments which were used to assess the outcome variables were: 1. Piers Harris Children's Self Concept Scale (WIFAH) 2. State Trait Anxiety Inventory, Trait Anxiety Scale (STAI) 3. Children's Attributional Style Questionnaire (CASQ) 4. Academic Achievement To assess perceived parental attitudes, five factors of Parental Attitude Research Instrument (PARI) Fİ: Overprotection, F2: Democracy, F3: Rejection of homemaking role, F4: Marital conflict, F5: Strict discipline were utilized. 344 males and females were takes from nine high schools in Istanbul, each three representing low, middle and upper middle SES.The scores on PARQ were divided into four groups to form different levels of perceived rejection. The relationship of four levels of perceived rejection and other variables was computed by the use of one way ANOYA statistics. The ANOYA results showed that the children who score higher on PARQ were found to score significantly higher on Trait Anxiety Scale, Children's Attributional Style Questionnaire, PARI F3 (rejection of homemaking role), PARI F4 (marital conflict) and PARI F5 (strict discipline) than those who score lower. In addition, the children who score higher on PARQ were found to score significantly lower on 1) Piers Harris Children' 3 Self Concept- Scale 2) PARI F3 (Democracy) and 3) Academic Achievement. Ho significant relationship was found between perceived overprotection and perceived rejection. T-test results and Pearson Correlation Coefficients supported these findings. Additional support for the conceptual validity came from the factor analysis results which showed that the items clustered into two factors which can be readily named warmth and rejection when the items are investigated closely. For the reliability test retest coefficients over an interval of two or three weeks were found to be.70 for the total scale score. Internal consistency «as assessed through Cronbacb' s Alpha Coefficient which caie out to be, 9S for the total scale as well as item totalcorrelations which ranged between.34 and.67 except for two items, 28 and 50 which are recommended to be deleted from the questionnaire as they had very low item total correlations. These results gave support for the conceptual validity and reliability of the child PARQ.