Ruh sağlığı danışmanlığı aramanın önündeki engeller ölçeği'nin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The Turkish validity and reliability study of the barriers to seeking mental heALTH counseling scale
- Tez No: 718369
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARABEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
AMAÇ: Ruh Sağlığı Danışmanlığı Aramanın Önündeki Engeller Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinde ruh sağlığı danışmanlığı aramaya engel olabilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri ile yapılan metodolojik tipte bir araştırmadır. Araştırmaya ait veriler Eylül-Aralık 2021 tarihleri arasında 378 öğrenciden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Ruh Sağlığı Danışmanlığı Aramanın Önündeki Engeller Ölçeği'nin Türkçe Formu kullanılmıştır. Ölçeğin dil uyarlama süreci çeviri-geri çeviri yöntemiyle tamamlanmıştır. 14 uzman görüşü alınarak Lawshe tekniğine göre Kapsam Geçerlik Oranı ve Kapsam Geçerlik İndeksi hesaplanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini test etmek amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini test etmek için madde-toplam puan korelasyonuna bakılmış, Cronbach alfa güvenirlik katsayısı, Guttman Split-Half katsayısı, test-tekrar yöntemi kullanılarak korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Ölçek toplam puanı ile ilişkili değişkenler bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin çoklu analizinde doğrusal regresyon uygulanmıştır. BULGULAR: Çeviriler tamamlandıktan sonra ölçeğin Kapsam Geçerlik İndeksi 0,61 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: It is aimed to analyze the Turkish validity and reliability of the Barriers to Seeking Mental Health Counseling Scale. In addition, it is aimed to determine the factors that may prevent university students from seeking mental health counseling. MATERIALS AND METHODS: It is a methodological type of research conducted with the students of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine. The data of the research were collected from 378 students between September and December 2021. The Personal Information Form and the Turkish Form of the Barriers to Seeking Mental Health Counseling Scale were used as the data collection tools. The language adaptation process of the scale was completed with the translation-back translation method. Content Validity Rate and Content Validity Index were calculated according to the Lawshe technique by taking the opinions of 14 experts. Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were used to test the construct validity of the scale. In order to test the reliability of the scale, item-total score correlation was checked, Cronbach alpha reliability coefficient, Guttman Split-Half coefficient and correlation coefficient were calculated using test-repetition method. Variables related to the total score of the scale were evaluated using independent groups t-test, one-way variance analysis and Spearman correlation analysis. Linear regression was applied in the multiple analysis of the data. RESULTS: After the translations were completed, the Scope Validity Index of the scale was calculated as 0.61.