Fentanilin tavşan aortasına in vitro etkisi ve vazodilatör etki mekanizması
The in vitro effects of fentanyl on rabbit aorta and mechanism of vasodilation
  1. Tez No: 156763
  2. Yazar: SEVDA ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATEŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
7. ÖZET Bu in vitro çalışmada, narkotik analjeziklerden fentanilin tavşan torasik aorta striplerinde etkileri ve bu etkilerde K+ kanallarının, siklooksijenaz, nitrik oksit sentaz, Na+-K+,a bağnnlı ATPaz enzimlerinin rolü araşünlmıştır. Arterlerden elde edilen şeritler, %95 Û2-%5 CO2 karışımı ile gazlandırılan, 37°C'de Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 10 mi hacminde organ banyosu içine alındı. Endotelli ve endotelsiz dokularda fentanilin bazal tonusa etkisi araştırıldı. Çalışmanın bir bölümünde dokular fenilefrin (10“5M) ile kasıldı ve banyolara kümülatif tarzda fentanil (10”9-10“5M) ilave edildi. Bu prosedürde fentanil ilavesinden önce dokular TEA ( İO^M) (n = 8), glibenklamid (W^M) (n = 8), İndometazin (10-5M) (n = 8), L-NAME (İOİVİ) (n = 8), uvabain (10”5M) (n = 8) veya nalokson (10"5M) (n = 8) ile 20 dakika süreyle inkübe edildi. Her grupta bu ajanlardan yalnız biri denendi. Kasılma cevaplan maksimum kararlı amplitude ulaştıktan sonra fentanil doza bağımlı tarzda gevşeme cevaplan oluşturuldu. Endotelsiz dokularda fentanile bağlı maksimum gevşeme cevaplan endotelli dokulara oranla anlamlı azaldı. L-NAME, glibenklamid, uvabain ile inkübe edilen dokularda gevşeme değerleri endotelli dokulardan elde edilen değerlere göre anlamlı olarak azdı. indometazin, TEA, nalokson ile elde edilen maksimum gevşeme cevaplan ise endotelli dokulardan alman değerler arasında anlamlı fark bulunmadı. Bu sonuçlar tavşan aorta düz kasmda fentanilin ATP'ye duyarlı K+ kanallarını ve Na+-K+ ATPaz enzimini aktive ederek, aynca endotel hücrelerinden NO salınımım arttırarak gevşeme oluşturduğunu göstermektedir. Bunun yam sıra fentanilin gevşetici etkisinde opioid reseptörlerinin, Ca^ duyarlı K+ kanalların ve prostoglandinlerin etkisi bulunmadığı saptanmış. 30
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this in vitro study, the effects of fentanyl on rabbit thoracic aorta strips and the role of K+ channels, cycooxygenase, nitric oxide synthase, and Na+-K+ dependent ATPase on this relaxation effect was evaluated. Aortic strips were placed into 10 ml of Krebs- Henseleit solution which was continously bubbled with 95% O2- 5% CO2 mixture. The effects of fentanyl on tissue with and without endothelium were studied. In a part of the study the tissue were contracted with (10“5M) phenylephrine and cumulative fentanyl (10”9-10 M) was added to the solution. Before this procedure, the tissue were incubated for 20 minutes with either tetraethylammonium (TEA, lO^M), glibenclamid (lO^M), indomethacin (10“5M), NG- nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME, 10^M), ouabaine (10”5M) or naloxone (10"5M). Only one drug was used for each group. After the contractions reached a steady state amplitude, fentanyl caused relaxation in a dose dependent manner. The maximal relaxation caused by fentanyl were signicantly less in the tissue without endothelium when compared with tissue with endothelium. The relaxation obtained with tissue incubated with L-NAME, glibenclamid and ouabaine were significantly less than tissue with endothelium, but the maximal relaxation obtained with indomethacin, TEA and naloxone were similar. These results show that fentanyl causes relaxation in smooth muscle of rabbit aorta by activating K+ channels, and Na+-K+ATPase enzyme and by releasing NO from endothelium cells. The results also show that opioid receptors, Ca** sensitive K+ channels and prostaglandins is not involved in the relaxant effect of fentanyl. 31