Jinekolojik kanser ameliyatlarında magnezyum sülfat uygulamasının kan reolojisi üzerine etkileri
The effects of magnesium administration on blood rheology in gynecologic cancer operations
- Tez No: 156776
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA EROLÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETBu çalışmada jinekolojik kanser ameliyatlarında ameliyat sırası ve sonrasında analjezi sağlanmasında adjuvan ajan olarak kullanılan magnezyum sülfatın kan reolojisi üzerine etkileri araştırıldı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı ameliyathanesinde Mart-Kasım 2003 döneminde gerçekleştirildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Ameliyat öncesinde Magnezyum grubuna 30 mg/kg başlangıç dozunu takiben 10 mg/kg/saat magnezyum sülfat 20 saat süreyle uygulandı. Kontrol grubuna eşdeğer volümde %0.9 NaCl uygulandı. Anestezi genel anestezi ve epidural analjezi ile sağlandı. Ameliyat sonrası dönemde analjezi hasta kontrollü epidural analjezi yöntemiyle sağlandı. Magnezyum uygulamasından önce, 90. dakika ve 24. saatte alınan kan örneklerinde kan viskozitesi, plazma viskozitesi, eritrosit deformabilitesi, Mg, Na, K, Ca, total protein, albümin, fibrinojen ve hematokrit ölçümleri yapıldı. Her iki grupta da düşük, orta ve yüksek kayma hızlarında ölçülen kan viskozitesi değerleri azaldı. Düşük kayma hızında ölçülen %45 hematokrit değerine standardize edilmiş kan viskozitesi değerleri azaldı. Plazma viskozitesi değerleri iki grupta da değişmedi. Eritrosit deformabilitesi değerleri ise azaldı. İki grup arasında ameliyat sorası 30. dakika, 6, 12 ve 24. saatteki kalp atım hızı, ortalama arter kan basıncı, solunum sayısı, sedasyon skoru,“verbal numeric rating scale”değerleri, 24. saatteki sunum ve istek sayılan açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak jinekolojik kanser ameliyatlarında ameliyat sırası ve sonrasında ağrı tedavisinde adjuvan ajan olarak kullandığımız magnezyum sülfatın uyguladığımız dozda kan viskozitesi, plazma viskozitesi ve eritrosit deformabilitesini etkilemediği ve analjezik etkisinin olmadığı düşüncesindeyiz. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the time of cancer diagnosis in well more than 60% of patients on increase in coagulation activation is present and is associated with alterations in blood rheology. Recent studies have shown magnesium decreases blood viscosity, red blood aggregation, plasma viscosity and red blood cell deformability. We tested magnesium infusion to improve blood rheology during and after gynecologic oncology surgery. In a randomized, single blinded study, patients were assigned to two groups. The magnesium group received an initial dose of 30 mg/kg followed by 10 mg/kg/h over 20 h. The control group received placebo. Blood samples were obtained before magnesium administration, 90 minutes and 24 hours following initial magnesium administration. Blood viscosity, plasma viscosity, red blood cell deformability, Mg, Na, K, Ca, total protein, albumin, fibrinogen and Htc were investigated. There were no significant change between two groups in blood viscosity, plasma viscosity and red blood cell deformability. Blood viscosity levels decreased in both groups. Plasma viscosity levels unchanged in both groups. Red blood cell deformability decreased in both groups. There were no significant change between two groups in sedation, pain score, heart rate, mean arterial blood pressure, respiratory rate, delivery and demand on PCA device during postoperative 24 h period. In conclusion; IV administration of Mg sulfate in our dose, had no effect on blood rheology and postoperative pain. 43