Jinekolojik kanser cerrahisi yapılacak hastalarda loop gözlük kullanılarak ana lenf damarlarının bağlanmasının lenfosel oluşumu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of the ligation of main lymph vessels on lymphocele formation in the patients who will treated by gynecology cancer surgery by using loop glasses
- Tez No: 474050
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pelvik ve paraaortik lenfadenektomi, jinekolojik onkoloji ameliyatlarında hastalığın evrelemesinde, cerrahinin önemli bir prosedürüdür. Ancak birçok komplikasyonu da beraberinde getirmektedir. Birçok cerrahi branş tarafından kullanılan loop gözlüğü, biz de jinekolojik onkoloji alanında kullanmayı ve lenfatik morbiditeyi azaltmayı amaçladık. Loop gözlükle operasyon yapılan ve yapılmayan hastalar, gruplar 18'er kişi olacak şekilde randomize edildi. Loop gözlük kullanımının, onkolojik sonuçları değiştirmediği görüldü. Loop gözlük kullanımı ile daha az komplikasyon olduğu saptandı. Hemoklips kullanımının loop gözlükle daha az olduğu görüldü. Loop kullanımı ile drenden birinci gün, ikinci gün ve toplam gelen miktarın azalmış olduğu bulundu. Ancak daha fazla sayıda jinekolojik onkoloji hastasında, daha fazla parametre ile çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Pelvic and paraaortic lymphadenectomy is an important procedure in gynecologic oncology operations. But it also contains many complications. Loop glasses are used by many surgical branches. We aim to use them in gynecologic oncology and to reduce lymphatic morbidity. The patients were randomized as groups with or without loop glasses and 18 patients in each group. The use of loop magnification, does not change the oncologic results. Loop glasses usage was associated with fewer complications and fewer hemoclips. The total, first and second day amount of lymphatic fluid was found lower by loop. However, more gynecological oncology patients need to work with more parameters.