Diz osteoartriti olan hastalarda balans/koordinasyon ve propriyosepsiyon egzersizlerinin etkinliği
Balance /coordination and proprioception exercise efficacy in patients with knee joint osteoarthritis
  1. Tez No: 156794
  2. Yazar: YASEMİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZLEN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç ve hipotez: Bu çalışmanın amacı, diz O A' i bulunan hastalarda, güçlendirmeye yönelik egzersiz programına eklenecek propriyosepsiyon ve denge-koordinasyon egzersizlerinin hastalardaki quadriseps kas gücü, denge ve diz propriyosepsiyonu üzerine olan etkilerini araştırmak ve bu egzersizlerin hastaların fonksiyonel durumu üzerindeki kısa dönem etkinliğini belirlemektir. Materyal ve metod: Bu amaçla, evre 1 ve evre2 diz osteoartriti tanısı konmuş, 27 bayan 3 erkek olmak üzere 30 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele olarak 3 gruba ayrıldı. Birinci gruba denge-koordinasyon ve propriyosepsiyon egzersizleri ile birlikte güçlendirme egzersizleri, ikinci gruba yalnız güçlendirme egzersizleri verildi. Üçüncü grubu ise kontrol hastaları oluşturdu. İlk iki grup, klinik ortamda sekiz hafta süreyle, haftada üç gün olacak şekilde egzersizlere devam ettiler. Tüm hastaların egzersiz öncesinde ve sonrasında propriyoseptif duyu düzeyleri, statik denge sırasındaki postural salınımlan, izokinetik ve izometrik kas güçleri, VAS ve WOMAC skalalan değerlendirildi. Bulgular ve sonuç: Tedavi gruplarında tüm kas gücü ölçüm parametrelerinde başlangıç değerlerine göre anlamlı artışlar elde edildi. Kontrol grubunda ise 60°/sn açısal hızda sağ diz ekstansiyon değerindeki araş dışında hiçbir parametrede başlangıç değerlerine göre anlamlı değişim gözlenmedi. Propriyosepsiyon duyusu ölçümlerinde ilk iki grupta başlangıca göre anlamlı düzelme elde edilirken kontrol grubunda anlamlı bir değişim olmadı. Postural sahnımın ölçüldüğü 8 parametreden birinci grupta 5 ikinci grupta 2 değerde anlamlı azalma saptanırken kontrol grubunda anlamlı bir değişim olmadı. Ağrı ve fonksiyonel durum sklalannda tedavi gruplarında anlamlı düzelmeler elde edildi. Sonuç olarak verilen egzersiz pogramlan ile tedavi gruplarında ölçülen parametrelerin büyük kısmında başlangıca göre anlamlı düzelmeler elde edilirken kontrol grubunda anlamlı değişim görülmedi. Denge-koordinasyon ve propriyosepsiyon egzersizlerinin eklenmesi statik dengede sınırlı bir kazanç oluştururken diğer parametrelerde ek bir yarar oluşturmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose and hypothesis: Aim of this study is to search for the effects of the proprioception and balance- coordination exercises that are added to the strenghtening exercise program on quadriceps muscle strength, balance and knee proprioception of patients and to identify the short term effects of these exercises on the functional state of the patients. Material and method: For this aim 30 patients (27 female, 3 male) with Stage 1 or 2 knee osteoarthritis are included in the study. Patients are randomised into 3 groups. Balance- coordination and proprioception exercises are given with strenghtening exercises to the first group, only strenghtening exercises are given to the second group. Third group is consisted the control patients. The first two group continued the exercises in a clinical setting three times a day for eight weeks. Proprioceptive sense levels, postural sway during static balance, isokinetic and isometric muscle strenghts, VAS and WOMAC scales are evaluated in all patients before and after treatment program. Findings and results: While there were significant increments in all muscle strength parameters in treatment groups when compared to initial values, there was no significant difference in any parameter in the control group when compared to initial values except the increment in right knee extension values in 60°/sec angular velocities. In proprioceptive sense measurements although there was significant improvement in the first two groups, there was no significant difference in the control group. While there were significant decrement in 5 values in the first group and 2 values in the second group among 8 parameters of postural sway measurements there was no significant difference in the control group. Significant improvements were observed in pain and functional state scales in the treatment groups. Finally in most of the measured parameters with the given exercise programs in the treatment groups there were significant improvements but there were no significant differences in the control group. While addition of balance- coordination and proprioception exercises resulted in limited gain in stutic balance there were no additional benefit in other parameters.