Diz osteoartriti olan hastalarda izokinetik egzersiz ile izokinetik egzersiz ve kesikli ultrason tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of isokinetic exercise with isookinetic exercise and pulsed ultrasound therapy in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 203495
- Danışmanlar: PROF. SERAP ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osteoartrit, eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında kemik hipertrofisi, subkondral skleroz ve sinovyal membran ve eklem kapsülünde bir takım biyokimyasal ve morfolojik değişiklikler ile karakterize dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Ciddi morbiditeye yol açan, prevalansı yaşla beraber artan en sık görülen eklem hastalığıdır. Diz osteoartritinin diğer eklem osteoartritlerinden daha çok yeti kaybına neden olduğu bilinmektedir.Bu çalışmanın amacı, izokinetik egzersiz programına kesikli ultrason tedavisinin eklenmesinin, diz osteoartritli hastalarda fonksiyonel durum ve semptomlar üzerine etkisini değerlendirmektir. Bu amaçla bilateral diz osteoartriti tanılı 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi. Grup I'e izokinetik egzersiz programı ve plasebo ultrason, grup II'ye izokinetik egzersiz programı ve kesikli US (1 MHZ, 1.5 W/cm², 1:5) haftada üç gün, altı hafta boyunca toplam 18 seans uygulandı.Her iki gruptaki hastalar tedavi öncesi, tedavi sonunda ve 3.ayda Visual Analog Skala (VAS), izokinetik ve izometrik diz fleksör ve ekstansör kas pik tork ölçümleri, Western Ontorio McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC), aktif diz eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometrik ölçümü, ambulasyon aktivitesi, yaşam kalitesi ölçeği Short Form-36 (SF-36) ile değerlendirildi.Tedavi sonrası ve 3. ay kontrolünde VAS ve EHA ölçümlerinde her iki grupta başlangıca göre anlamlı düzelme saptandı. Gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı. 60 °/sn açısal hızda ekstansör, 180 °/sn açısal hızda fleksör ve ekstansör izokinetik ve izometrik ekstansör pik tork ölçümlerinde tedavi sonunda her iki grupta anlamlı yükselme saptandı. Üçüncü ay kontrolünde tedavi öncesine göre anlamlı yükselme, tedavi sonrasına göre anlamlı gerileme saptandı. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. WOMAC ağrı, tutukluk, fonksiyonel durum alt bölümlerinde tedavi sonrası ve 3. ay kontrolünde her iki grupta başlangıca göre anlamlı düzelme saptandı. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Ambulasyon aktivitesinin tedavi sonrası ve 3. ayda her iki grupta anlamlı düzeldiği saptandı. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. SF-36 ölçeğinin fiziksel fonksiyon, fiziksel rol, ağrı, genel sağlık, yaşamsallık, sosyal fonksiyon, emosyonel durum ve mental işlev alt bölümlerinde tedavi sonrası istatistiksel anlamlı düzelme saptandı. Üçüncü ayda ağrı, genel sağlık, yaşamsallık, sosyal işlev ve mental işlev alt bölümlerinde her iki grupta da anlamlı düzelmenin devam ettiği saptandı. Gruplar arasında tedavi sonrası ve 3. ay kontrollerinde istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak diz osteoartritli hastalarda izokinetik egzersiz tedavisinin güvenli ve etkin bir tedavi yöntemi olduğu ayrıca ağrı, fonksiyon, kas gücü ve yaşam kalitesi üzerine olumlu katkısı olduğu gösterildi. Bu çalışmada kesikli ultrason tedavisinin ağrı, eklem hareket açıklığı, kas gücü, tutukluk, fonksiyon, ambulasyon ve yaşam kalitesi parametreleri açısından izokinetik egzersiz programına istatistiksel olarak anlamlı katkısı gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is a degeneratif joint disease, characterized by erosions of articular cartilage, reactive new bone formation at joint surface, subcondral sclerosis and morphologic and biochemical changes of sinovial membrane and joint capsule. Osteoarthritis is a common disease associated with significant morbidity, and its prevalence increases with age. Knee osteoarthritis result in disability more than other joint osteoarthritis.The purpose of this study is to investigate the effects of ultrasound in isokinetic muscle strengthening exercise programs on functional status and symptoms of patients with knee osteoarthritis. Fourty-four patients with bilateral knee osteoarthritis were included in the study. Patients were randomly assigned to two groups. Group I recieved isokinetic exercise and placebo ultrasound, group II recieved isokinetic exercise and pulsed ultrasound treatment (1 MHZ, 1.5 W/cm², 1:5) for both sides three times weekly for six weeks, totally 18 sessions.The patients in each treated group evaluated by visual analog scale, isokinetic and isometric extensor and fleksor muscle peak torques, Western Ontorio McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC), active knee range of motion (ROM), ambulation activity, quality of life index Short Form-36 (SF-36) before the treatment, after the treatment and at 3. month follow up.Each treated group had, the pain significantly reduced and range of motion significantly increased after treatment and at 3. month follow up. No statistical significant difference was observed between two groups. Significant increase was noted in 60 °/s angular velocity extensor peak torques, 180 °/s angular velocity extensor and flexor peak torques and isometric extensor peak torques after treatment. Significant increase was observed in both groups when we compared peak torque values of before treatment and 3. month follow up, significant decrease was observed when we compared peak torque values of after treatment and at 3. month follow up. No statistical significant difference was observed betwen two groups. A statistical significant improvement in pain, stiffness and functionality sections of WOMAC was observed after treatment and at 3. month follow up. There was no statistical significant difference betwen two groups. Statistical significant improvement in ambulation activity was observed after treatment and at 3. month follow up. No statistical significant difference was observed betwen two groups. Statistical significant improvements in physical functioning, physical role, pain, general health, vitality, social function, emotional status and mental health sections of SF-36 were determined after treatment. Statistical significant improvement in pain, general health, vitality, social function and mental health sections of SF-36 continued in both groups at 3. month follow up. No statistical significant difference was observed betwen two groups after treatment and at 3. month follow up.In conclusion, isokinetic training is safe and efficient in the treatment of knee osteoarthritis. Also it has possitive effects on pain, function, muscle strenght and quality of life. In this study, pulsed ultrasound treatment showed no statistical significantly increase in effectiveness of isokinetic training for pain, ROM, muscle strenght, stiffness, function, ambulation and quality of life parameters in knee osteoarthritis.