Toplu beslenme yapılan kurum mönülerinde yer alan yemeklerin tarifelerinin standartlaştırılması , besin değerlerinin hesaplanması ve maliyet analizlerinin yapılması
Standardizing the recipes, calculating the nutritional values and analyzing the cost of meals found on the menu lists of mass catering institutions
  1. Tez No: 156822
  2. Yazar: AYHAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KUTLUAY MERDOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Toplu beslenme yapılan kurum mönülerinde yer alan yemeklerin tarifelerinin standarlaştınlması besin değerlerinin hesaplanması ve maliyet analizlerinin yapılması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2004. Bu araştırma Bilkent Üniversitesi kafeteryalarında toplu beslenme yapılan kurumlar için gereksinim duyulan ve standart tarifesi bulunmayan yemek tarifelerinin standartlaştırılması, besin değerlerinin hesaplanması ve maliyet analizlerinin yapılması amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 10 grup (çorbalar, et, tavuk, balık, kurubaklagil, etli sebze yemekleri, zeytinyağlı yemekler, börek hamur işleri, salatalar, tatlılar) altında toplanan ve özellikle ticari işletme mönülerinde yer alan yemeklerden seçilen 75 adet yemek tarifesi puanlama testi kullanılarak 5 değerlendirme kriterine (renk-şekil, lezzet, porsiyon yeterliliği, yapı-kıvam, genel kabul edilebilirlik) göre diyetisyen, öğrenci, üniversite personeli ve aşçıdan oluşan bir panel grubu tarafından değerlendirilmiştir. Bu yemeklerden 59 tanesi birinci, 9 tanesi ikinci, 7 tanesi ise üçüncü üretimleri sonunda standartlaştırılmıştır. Değerlendirme kriterlerinin herhangi birine göre vasat sınıfına giren yemeklerin tespit edilen eksiklikleri dikkate alınarak üretimleri tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Standardizing the recipes found in the menus of institutional food services: calculating their nutritional values and analysing their cost, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Nutrition and Dietetics, Ankara, 2004. This research was carried out at Bilkent University cafeterias to standardize the food recipes which are key elements for mass catering institutions and are not yet available for specific needs, to calculate their nutritional values and to create a model for cost analysis. Throughout the study, 75 food recipes classified under 10 categories (soups, meat, poultry, fish, legumes, vegetables with olivie oil, pastries, salads, desserts) which are especially used by commercial catering institutions were standardized. Fifty nine of these were standardized following their initial production; 9 after their second and 7 after their third production.The standardization was achieved through the evaluation of the 75 recipes using a 5 points scale based on 5 criterias by a panel composed of dietitians, students, university staff and cooks. The recipes which were perceived to be average and/or below were produced again considering their shortcomings until the desired points were achieved.