Erzurum il merkezindeki resmi kurumlarda toplu beslenme hizmeti veren personelin işyeri ve kişisel hijyen konusunda bilgi düzeyi
Knowledge level of the staff working official organizations giving collective nutrition service in Erzurum city centre about work place and individual hygiene
- Tez No: 91721
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TALAT EZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Bu araştırma Erzurum İl merkezinde toplu beslenme hizmeti veren hastane, okul, banka, fabrika ve diğer resmi kurumlar olmak üzere toplam 36 işyeri mutfak ve yemekhanesinde görevli 300 beslenme servisi personelinin hijyen bilgilerini ölçmek amacıyla anket formu uygulanarak yapılmıştır. Kurum beslenme servisinde çalışanların % 74.7'sinin mesleki eğitim kursu almadığı, % 5 1.3 'ünün işe girerken sağlık kontrolünden geçmediği, % 93.0'ünün portör muayenisinin neden yapıldığını bilmediği, kurumların % 5 1.3 'ünde temizlik malzemesinin yetersiz olduğu, personelin % 41.0'inin işe başlamadan önce ellerini yakamadığı, % 25.3'ünün iş elbisesinin olmadığı, % 76.9'unun iş öncesi ve sonrası duş almadığı, % 72.6'sının bulaşıcı hastalık etkenini bilmediği ve % 70.0'inin çalıştığı birimin denetlenmediği tesbit edilmiştir. Buna göre toplu beslenme yapılan kurumlarda besin zehirlenmesi riskinin en aza indirilmesi açısından, yönetici ve personelin hijyen konusunda eğitimleri ve uygun periyodlarla eğitimin sürekliliği gerekmektedir. Nedenler değerlendirilerek ve öneriler dikkate alınarak kurumlarda çözüme yönelik uygulamalara ağırlık verilmesinin kişi ve toplum sağlığına önemli katkılarının olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out with the aim of measuring the hygiene knowledge of 300 nutrition staff working in total 36 kitchens and dining halls, mainly schools, banks factories and the other official organisations giving collective nutrition service in Erzurum city centre by using questionnaire form. It was determined that 74.7 % of those who work in organizations nutrition service didn't take professional training course, 51.3 % of them didn't have health control while starting the work, 93.0 % of them didn't know why health examination was applied, the stuff and cleanliness materials were insufficient in 51.3 % of the organizations 41.0 % of the staff didn't wash their hands before starting the work, 25.3 % of them didn't have work clothes, 76.9 % them didn't have a shower before and after work, 72.6 % of them didn't know what communicative diseases one, 70.0 % of them wasn't inspected in the unit they worked. So, In the organisations where collective nutrition is made, in order to reduce food poisoning the least, the managers and the staff should be constantly educated about hygiene, and their educations should be maintained with suitable periods. By evaluating the reasons, by taking the suggestions into consideration, we concluded that the applications to wards the solution in the organizations should be given importance for individual and public health.