HACCP ve ISO 9001 kalite belgeli Catering firmaları ile diğer firmaların gıda güvenliği konusunda mevcut durumlarının karşılaştırılması ve personel eğitiminin tespit edilmesi
A comparison between the current conditions of the Catering companies with HACCP and ISO9001 quality certificate and othercompanies in terms of food safety and determining staff training
  1. Tez No: 159145
  2. Yazar: SEVDA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ FUAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz Bu araştırma, toplu beslenme yapılan kurum mutfaklarında çalışan personelin hijyen ve güvenli gıda üretimi konusundaki bilgilerini belirlemek, personele verilen gıda güvenliği eğitiminin etkilerini saptamak ve personelin güvenli gıda üretimi konusunda bilincini yükseltmek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Sakarya'da bulunan HACCP ve İSO 9001 kalite belgeli Catering firmaları ile bu belgelere sahip olmayan firmalar ve bu firmalarda çalışan personel oluşturmuştur. Çalışma Sakarya İlinde bulunan ve sadece araştırma için izin veren, günlük yemek üretim kapasitesi en az 300 olan 13 firma ve burada çalışan personel (n= 276) üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak“gözlem formu”,“anket formu”ve“bilgi ölçme testi”geliştirilerek çalışma evrenini oluşturan firmaların mutfaklarında ve çalışan personele araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Gıda güvenliği eğitimi çalışma evreninde yer alan yemek firmaları (n=13) arasından yalnız 5 firma personeline (n=174) uygulanmıştır. Eğitim verilecek firmaların belirlenmesinde firmaların çalışan sayıları, Kalite belgelerinin olması, yemek üretim kapasiteleri çalışma evrenine örneklem olabilmesi kriterleri değerlendirilerek planlanmış ve uygulanmıştır. Eğitim verilen 5 firmada çalışan personele (n=174) çoktan seçmeli 30 adet sorudan oluşan“Gıda Güvenliği Bilgi Ölçme Testi”eğitim öncesi ön test ve eğitim sonrasında son test olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been planned to determine the knowledge of the personnel working at the kitchens of those institutions where mass nutrition is carried out with respect to the hygiene and safe food production; determine the effects of the education of food safety imparted to the personnel and increase the consciousness of the personnel with regard to safe food production. The cosmos of the study has been constituted by HACCP based in Sakarya; by catering firms not equipped with these certificates and by the personnel working in these firms. The study has been conducted on the personnel (n=276) working in 13 firms whose daily food production capacity is at least 300 based in Sakarya province only allowing for the study to be conducted.“Observation form”“questionnaire form”and“knowledge measuring test”have been developed as the“data collecting means”and they have been applied by the researcher to the personnel working at the kitchens of the firms constituting the cosmos of the study. They have been applied to the personnel (n=174) of only 5 firms out of the food firms (n=13) incorporated to the cosmos of the study of food safety education. The criteria such as number of the personnel working at the firms; food production capacities, being a model sample for the study cosmos were assessed, planned and applied.'Tood Safety Information Measuring Test" constituted of the 30 questions of multiple selection has been applied as the preliminary test before the education and as the last test after the education to the personnel (n=174) working ait 5 firms where education has been imparted. As a result of the study the difference between the food safety information measuring test, preliminary test and last test points in terms of their averages among the own personnel of the food firms endowed and not endowed with the quality system certificate has been found to be high.