Septik rat modelinde karaciğer dokusunda lidokainin lipid peroksitleri üzerine olan etkisi
The effect of lidocaine onto lipid peroxides in liver tissue in septic rat model
- Tez No: 156823
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ECE ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET SEPTİK RAT MODELİNDE LİDOKAİNİN KARACİĞER DOKUSUNDA LİPİD PEROKSİTLERİ ÜZERİNE OLAN ETKİSİ Sepsis, multiple organ disfonksiyonuna yol açan, artmış serbest oksijen metabolitleri ile karekterizedir. Bu çalışmada lidokainin steril ve sepsise bağlı karaciğer hasarında oksidan ve antioksidan sistem üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 44 adet swiss-albino erkek rat (200-250 g) dahil edilerek dört gruba ayrılmıştır: Grup I: Sham kontrol (n=12); sadece sham laparatomi ve SF uygulanan grup. Grup II: Sepsis kontrol (n=12); çekal ligasyon perforasyon (ÇLP) oluşturulan ve serum fizyolojik (SF) uygulanan grup. Grup III: Sham+lidokain (n=12); sham laparatomi yanında 2mg/kg bolus ve 2mg/kg/saat lidokain infüzyonu uygulanan grup. Grup IV: Sepsis+lidokain (n=8); ÇLP oluşturulan ve 2mg/kg bolus ve 2mg/kg/saat lidokain infüzyonu uygulanan grup. Subkutan SF veya lidokain tedavisi cerrahi girişimden 10 dakika sonra başlanmış ve 24 saat sürdürülmüştür. Bu sürenin sonunda sakrifiye edilen deneklerden karaciğer doku örnekleri alınmış, MDA, NO düzeyleri ve MPO aktivitesi ölçümleri spektrofotometrik olarak yapılmıştır. Sepsis kontrol grubunda (II), MDA, NO düzeyi ve MPO aktivitesi sham kontrol grubuna (I) göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla p=0.000, p=0.001, p=0,002). Lidokain uygulanan sham grubunda (III) MDA, NO düzeyi ve MPO aktivitesi, sham kontrol grubuna (I) göre anlamlı düşük bulundu (sırasıyla p=0.000, p=0,008, p=0.018,). Lidokain uygulanan sepsis grubunda (IV) MDA, NO düzeyi ve MPO aktivitesi, sepsis kontrol grubuna (II) göre anlamlı düşük bulundu (sırasıyla p=0.000, p=0,001, p=0.02). Sonuç olarak: Lidokain, steril ve sepsise bağlı karaciğer dokusunda artmış olan lipid peroksidasyonunu azaltarak antioksidan sistem lehine pozitif etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sepsis is characterized with increased free oxygen metabolites which leads to multiple organ disfunction, in our study, the effect of lidocaine onto oxidative and antioxidative system is researched in sterile and sepsis-induced liver injury. There were used 44 Swiss-Albino male rat (200-250 g) in our study and animals were randomly divided into four groups: Group I: Sham kontrol (n=12); only sham laparatomi, saline was applied. Grup II: Sepsis control (n=12); cecal ligation perforation (CLP) was occured, saline was applied. Grup III: Sham+lidocaine (n=12); with sham laparatomi, 2 mg/kg bolus and 2 mg/kg/hour lidocaine was infused. Grup IV: Sepsis+lidocaine (n=8); CLP was occured, 2mg/kg bolus and 2mg/kg/hour lidocaine was infused. Subcutaneous saline or lidocaine treatment was made after 10 minutes after surgical operation and was continued for 24 hours. At the end of this period, the liver tissue samples were taken from the rats, MDA, NO levels and MPO activity were calculated by means of spectrophotometry. In the sepsis control group (II), MDA, NO levels and M PO activity were found significantly increased as compared to sham control group (I) (respectively p=0.000, p=0.001, p=0,002). In the lidocaine infused sham group (III) MDA, NO levels and MPO activity were found significantly decreased as compared to sham control group (I) (respectively p=0.000, p=0,008, p=0.018). In the lidocaine infused sepsis group (IV) MDA, NO levels and MPO activity were found significantly decreased as compared to sepsis control group (II) (respectively p=0.000, p=0.001, p=0.02). In the light of these findings: Lidocaine has a positive effect to antioxidative system by decreasing the lipid peroxidation at the sterile and sepsis-induced liver tissue.