Koroner arter hastalarında anjiyotensin konverting enzim gen polimorfizmi
  1. Tez No: 156832
  2. Yazar: DİLARA SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
l.ÖZET Koroner Arter Hastalığının (KAH) patogenezinde çeşitli genetik ve çevresel risk faktörlerinin önemli olduğu bilinmektedir. Renin Anjiyotensin Sisteminin anahtar bir enzimi olan Anjiyotensin Konverting Enziminin (ACE) I/D polimorfizmi ile ilgili yapılan çalışmalar kardiyovasküler hastalıkların patogenezinin aydınlanmasında önemli bir rol oynar. Bu çalışmada; Koroner arter hastalarında ACE gen polimorfizmi ile hastalığın etyoloj isinde önemli rol oynayan diğer risk faktörleri (homosistein ve hemostatik faktörler) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu çalışmaya koroner anjiografi ile KAH tanısı alan 118 hasta ile 70 sağlıklı birey dahil edilmiş olup tüm bireylerin serum lipid, plazma total homosistein, ACE, doku plazminojen aktivatör (t-PA) ve plazminojen aktivatör inhibitör-1 (PAI-1) düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca çalışmaya katılan tüm bireylerin ACE gen polimorfizmi belirlenmiş, bu gen polimorfizminin serum lipid düzeyleri ile plazma t-PA ve PAI-1 düzeyleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; KAH olan bireylerde ACE gen polimorfizminin II genotip frekansı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde azalmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY ANGIOTENSIN CONVERTING ENZYME GENE POLYMORPHISM IN CORONARY ARTERY DISEASE Several genetic and environmental factors have been known to play important roles in the pathogenesis of the coronary artery disease (CAD). Studies about the polymorphism of Angiotensin-Converting Enzyme (ACE) I/D, a key enzyme of Renin- Angiotensin system, have important roles in the determination of the pathogenesis of cardiovascular diseases. In the present study, the relationship between ACE gene polymorphism and other risk factors (homocysteine and hemostatic factors) which play important roles in the etiology of CAD, were assessed. A total of 1 1 8 patients with CAD diagnosed by coronary angiography and 70 healthy subjects were included into the study. Serum lipid, plasma total homocysteine, ACE, t-PA and PAI-1 levels were measured in all patients. Additionally, ACE gene polymorphism in all subjects were determined and the effects of this polymorphism on serum lipid levels and plasma t-PA ve PAI were assessed. The results of this study; revealed that the frequency of the two types of genotype evaluated by ACE gene polymorphism in patients with CAD were significantly decreased when compared to control group. Plasma PAI-1 and t-PA levels were higher in patients with CAD than control group and the increase in plasma PAI-1 was statistically significant (p0.05).