İn vitro lipid yükleme testi
In vitro fat tolerance test
- Tez No: 156850
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
-75- 6 ÖZET Çalışmada, daha önceden trigliserid, total kolesterol, HDL-kolesterol düzeyleri ölçülmüş olan 134 adet serum kullanıldı. Tüm lipid parametreleri normal aralıklarda olan serumlar, kardiyovasküler hastalıklar açısından düşük risk taşımalarından dolayı, ideal grup, bu grubun dışında kalanlar ise ideal grubun dışında kalan serumlar olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
-77- 7 YABANCI DİLDE ÖZET This study is performed using 134 sera, whose triglyceride, total cholesterol; HDL-cholesterol levels are pre-measured. We defined the sera in which all lipid parameters were in normal ranges, as ideal group (because they carry low risks to the cardiovascular diseases), and the others as non-ideal group. Initially, study was conducted to inspect the ability of sera's fat binding capacity. To inspect it, triglyceride (as olive oil) was injected to sera. After the incubation, triglyceride levels are re-measured.