Tedavi öncesi ve tedavi sonrası hipotiroidili ve hipertiroidili hastalarda oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki ilişkiler
Oxidant and antioxidant status in the hypo-hyperthyroid patients before and after treatment
- Tez No: 156851
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN HALİFEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
1. ÖZET Serbest oksijen radikalleri birçok hastalığın etyopatogenezinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada tedavi öncesi ve tedavi sonrası hipertiroidili ve hipotiroidili hastalarda oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışma, hipertiroidili (n:21), hipotiroidili (n:18) 39 hasta ve 32 sağlıklı kontrolden oluşturuldu. Tedavi öncesinde ve sonrasında alman kan örneklerinde; tiroid hormon düzeyleri, serum MDA, Zn, Cu ve Mg ile eritrosit antioksidan enzim, plazma vitamin A, E, düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Oxidant and Antioxidant Status in The Hypo- Hyperthyroid Patients Before and After Treatment Free oxygen radicals play an important role in the ethiopathogenesis of many diseases. In this study, we examined the relationship of oxidant and antioxidant status in the hypothyroid and hyperthyroid patients before and after treatment. This study composed of 21 hyperthyroid, 18 hypothyroid patients and 32 control subjects. The levels of hormone, serum MDA, Zn, Cu, Mg, erythrocyte antioxidant enzymes and the level of plasma vitamins A, E were determined in the blood samples before and after treatment.