İn Vitro Lipid yükleme testi ve bunun bir hasta grubu olarak postmenopozal kadınlarda çalışılması
İn Vitro Lipit binding test and try it to the postmenoposal women
  1. Tez No: 164822
  2. Yazar: SUAT AVUNDUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
-86 6 ÖZET İn vitro lipit yükleme testi adını verilen bu çalışmada, daha önceden serum trigliserid, total kolesterol, HDL-kolesterol düzeyleri ölçülmüş ve trigliserid düzeyleri 400 mg/dl'nin altında olan 48 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Çalışma grubunu, menopoz sonrası kadınlarda herhangi bir sistemik hastalığı veya malignansisi olmayan, lipit düşürücü ilaç kullanmayan bayan hastalar oluşturdu. Bu hastaların serum trigliserid, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol düzeyleri, çalışmanın başlangıcında ölçüldü ve serum trigliserid düzeyleri, 400 mg/dl'nin altında olan hastalar çalışma kapsamına alındı. Çalışma grubumuz en az bir yıl hormon replasman tedavisi kullanan ve hormon replasman tedavisi kullanmayan grup olarak ikiye ayrıldı. Çalışmamızda serumlarından faydalandığımız menopoz sonrası kadınların yaşları ortalama 52.46+4.76 di ve her iki grupta yaş olarak birbirinden farklı değildi. Çalışmaya, serumların, yağları tutabilecekleri düşüncesinin ışığı altında başlandı. Bu amaçla, tüm serumlara trigliserid (zeytinyağı olarak) ilave edildi ve bir saat inkübasyona bırakıldı. İnkübasyonun ardından serumların trigliserid düzeyleri yeniden ölçüldü ve trigliserid ilavesinin ardından, serumların trigliserid düzeylerinde meydana gelen değişiklikler incelendi. Trigliserid ilavesinin ardından, serumların trigliserid düzeylerinin en fazla 400 mg/dl'ye çıkabileceği düşünüldü. Bu düşünceye, Friedewald formülünün geçerlilik üst düzeyi olan 400 mg/dl'den ulaşıldı. Çünkü, trigliserid seviyesi, 400 mg/dl'nin üstüne çıktığında serumda şilomikronlar bulunur ve bu durum VLDL kolesterol hesabını bozar. Nitekim yükleme sonrasında, 400 mg/dl'yi aşan bir değere rastlanmadı ve 400 mg/dl ile yükleme sonrası trigliserid düzeyi arasındaki fark, bağlanma açığı olarak adlandırıldı.-87- Trigliserid ilavesinin ardından, tüm serumların total kolesterollerinde bir artış ya da azalış meydana gelmediği görüldü. Trigliserid ilavesinin ardından, tüm çalışma grubunda HDL kolesterol düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu ve meydana gelen artışın her iki hasta grubu arasında anlamlı bir fark yarattığı da izlendi.
Özet (Çeviri)
90- 7 SUMMARY: In this study, named in-vitro lipid loading test, 48 patients whose plasma triglyceride, total cholesterol, and HDL-cholesterol levels measured previously and plasma triglyceride values were found to be lower than 400 mg/dl constituted our study population. Post-menopausal women who did not have any systemic disease or cancer and not using any lipid-lowering drug were our study population. Plasma triglyceride, total cholesterol, HDL- cholesterol, LDL-cholesterol, VLDL-cholesterol levels were measured at the beginning of the study and the patients, which plasma triglyceride levels were found to be lower than 400 mg/dl were selected for the study. The study population was divided into two groups. The first group was treated with hormone replacement at least 1 year and the second group did not have any hormone replacement. The mean age of the study population was 52.46+4.76 and did not differ among two subgroups. At the beginning of the study we presumed that plasmas keep lipids. For his purpose, we added triglyceride (olive oil) to all plasma samples and incubated for one hour. Following the incubation, the plasma triglyceride levels were measured again and the differences in plasma triglyceride levels after adding of olive oil to the samples were investigated. We assumed that, after triglyceride adding, the maximum plasma triglyceride levels could be reached to 400 mg/dl since the maximum validity level of Friedewald formula is 400 mg/dl. When the plasma triglyceride levels reach above 400 mg/dl levels, plasma samples contains chilomicrons and this fact affects VLDL-cholesterol calculation. Indeed, following triglyceride loading, any reading beyond 400 mg/dl did not observed. The difference between triglyceride levels after loading with 400 mg/dl was defined as binding gap.-91- After adding of triglyceride, any difference did not observed total cholesterol levels in the plasma samples.