Meme kist sıvısı amino asit profili
Breast cyst fluid amino acid profile
  1. Tez No: 156872
  2. Yazar: AYNUR DAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kistik meme hastalıkları günümüzde her 20 kadından birini etkileyen ve bu yapısıyla kadın memesinin en yaygın benign oluşumudur. Epitel yapısı göz önüne alındığında apokrin epitelli (Na/K3) olmak üzere 2 tip meme kisti vardır. Yapılan çalışmalar meme kistine sahip kadınların yaşamlarının sonraki periyotlarında meme kanserine yakalanma oranlarının 2-4,4 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Yine bu çalışmalar sonucu özellikle apokrin epitele sahip olan ve meme dokusunda birden fazla (multiple) kist bulunduran hastalarda bu riskin daha da yükseldiğini göstermiştir. Malignant bir oluşuma sahip hastalar genellikle anormal periferal amino asit profiline sahiptir. Bunun yanında, amino asit profilindeki bu değişimler kanserin yerleştiği organ tipinin teşhisiyle de yakından ilişkili bulunmuştur. Bu gözlemler ışığında malignant hücrelerin ekstrasellüler amino asit profiline direkt etki yaptığı söylenebilir. Bu çalışmada, meme kanseri gelişimi yönünden yüksek ve düşük meme kist sıvılarındaki amino asit konsantrasyonlarının bulunması ve kistik meme hastalıklarından meme kanseri gelişimi yönündeki olası mekanizmaların araştırılması amaçlanmıştır. Kistik meme hastalığı tanısı almış, yaşlan 23 ile 54 arasında değişen kadınlardan aspire edilen meme kist sıvılarında çalışma gerçekleştirilmiştir. Kist sıvısı amino asit düzeyleri HPLC tekniği ile Waters Pico Tag Amino Asit Sistemi kullanılarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Gross cystic breast disease of breast which influences 1 in every 20 women, is the most common benign breast disease. Based on their epithelial lining, there are two types of breast cyst; lined by apocrine epithelium (Na/K3). Several studies have shown that women with palpable breast cysts may have 2-4,4 times higher risk of developing breast cancer. Studies were also indicated that women with apocrine cyst associated with a higher risk of breast cancer and this risk even increased with the number of cysts (multiple) in the same breast. Patients with malignant disease usually show abnormal amino acid profiles in the peripheral circulation. Furthermore, changes in amino acid profile diagnostically correlate with organ sites of malignancy. These observations indicate that malignant cells may have a direct influence on extracellular amino acid profiles. In this study, we aimed to investigate the levels of amino acids in both high and low risk cyst groups and possible mechanism involved in the development of breast cancer from cystic disease of breast. In this study, the breast cyst fluid aspired from women with gross cystic breast disease were studied. Breast cyst fluid amino acid levels were determined with an HPLC technique using Waters Pico Tag Amino Acid System.